نکات اساسی در رابطه با بازسازی ویلا

امروزه هزینه‌های خرید ویلا به مراتب نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است و همین امر موجب شده کسانی که در یک ویلای قدیمی زندگی می‌کنند به راحتی نتوانند از پس هزینه‌های خرید یک ویلای جدید برآیند. همین امر موجب رونق بازسازی ویلا گشته، چرا که با صرف هزینه‌ی کمتر می‌توان یک ویلای قدیمی را نوساز جلوه داد و ظاهری شیک به آن بخشید.

بازسازی و نوسازی ویلا دو روش اصلی هستند که به کمک آن می‌توان بافت قدیمی ویلا، به شکل ساختمان‌های امروزی تغییر کنند و زیباتر شوند.

در بازسازی ویلا پلان آن دست نخورده باقی می‌ماند و در واقع به طور کلی بازسازی به معنای مرمت و اصلاح ساختار قدیمی یک ویلا می‌باشد. بازسازی در برخی موارد جز موارد ضروری برای نگهداری ویلاست. ویلاها عمر نسبتا طولانی دارند و بعد از گذشت چندین سال ممکن است از لحاظ ظاهری دچار فرسودگی و خرابی شده باشند که در این برهه، مرمت و بازسازی برای بقای آن امری بسیار حیاتی است.

در این مقاله سعی شده در مورد روش‌های نوسازی و بازسازی ویلا و همچنین تفاوت‌های اساسی بین نوسازی و بازسازی را بیان کرده و راهکارهایی را جهت بازسازی ویلا مطرح کنیم.

با ما همراه باشید

چرا باید ویلا را بازسازی کنیم؟

ویلا ساختمانی است که از چهار طرف با محیط بیرون در ارتباط است و به آن نما داشته باشد. به دلیل قدیمی شدن تجهیزات، پلان و نیز دکوراسیون داخلی، نیاز به بازسازی احساس می‌شود. بازسازی ویلا واژه‌ای است که به موازات طراحی ویلا و ساخت آن در حوزه ویلاسازی بیان می‌شود.

استفاده از تکنولوژی و تکنیک‌های اجرایی به روز جهت احیا و حفظ ساختار فرسوده یک بنا، بازسازی نامیده می‌شود. در بازسازی ویلا، بخش‌های آسیب دیده شناسایی و تعمیر می‌شوند. بازسازی نه تنها شامل ساختمان‌های قدیمی بلکه ساختمان‌های مدرن نیز با گذشت چند سال نیاز به بازسازی دارند و بازسازی همیشه با هدف زیباسازی و تغییر سبک ساختمان انجام نمی‌شود، بلکه گاهی با اهداف دیگری نظیر بازسازی جهت حفاظت و نگهداری، بازسازی سبکی، انجام می‌پذیرد.

بازسازی حفاظتی بیشتر شامل کل بنا می‌باشد و بازسازی داخلی جزیی از آن است و هدف از انجام این کار حفاظت، نگهداری، تقویت ساختمان محسوب می‌شود.

در بازسازی به مواردی همچون قدمت ویلا، سازه‌ی آن، سبک معماری و محوطه ویلا توجه ویژه باید داشت. به طور کلی بازسازی ویلای قدیمی روح دوباره به آن می‌بخشد و باعث دوباره زنده شدن فضای زندگی می‌شود.

نوسازی ویلا

نوسازی به معنای نو کردن است، یعنی فرآیند تجدید ساختمان یا سازه و جابجایی ساختارهای نو به جای ساختارهای کهنه یک ساختمان. مواقعی که ساختار اصلی ساختمان دچار مشکل نشده باشد و هدف از انجام تغییرات بوجود آوردن یک ظاهر جدید برای ساختمان باشد به اصطلاح به آن نوسازی گفته می‌شود و صرفا جهت ایجاد تغییر ساختمان انجام می‌پذیرد. انجام تغییرات و اضافه نمودن عناصر جدید به یک ساختمان یکی از اقدامات مهم در نوسازی و بازسازی ویلا محسوب می‌شود که بیشترین عملیات نوسازی معمولا در داخل ساختمان صورت می‌پذیرد.

نوسازی یک ویلا زمانی اتفاق می‌افتد که ساختار و کلیت اصلی ساختمان ویلا مورد قبول ساکنان آن می‌باشد اما گاهی کمی تغییر و مدرنکردن داخل ساختمان برای ساکنین اهمیت دارد. در نوسازی، شکل و ساختار کلی ویلا تغییر چندانی نمی‌کند، بنابراین برای نوسازی ویلا در مواردی که ساختمان از نظر سازه مقاوم باشد مقرون به صرفه خواهد بود.

آیا نوسازی و بازسازی ویلا با هم تفاوت دارند؟

نوسازی و بازسازی ویلا شاید در نگاه اول از نظر کلامی شبیه به هم باشند و در خیلی از موارد به جای هم استفاده شوند اما این دو واژه تفاوت‌های چشمگیر و اساسی با یکدیگر دارند.

بازسازی عموما به معنای اصلاح، ترمیم و یا تغییر وضعیت کالبدی و فضای یک ویلای قدیمی است که معمولا بیشتر اصلاح وضعیت فضای داخلی و حوزه‌های تاسیساتی و ترمیم نما را در بر می‌گیرد. هزینه بازساری نسبت به نوسازی بیشتر است چرا که نیازمند تغییرات گسترده و ساخت‌های پیچیده است.

نوسازی پروژه‌ها معمولابرای نو کردن نمای بیرون و یا بخش‌هایی از داخل، تغییر در پلان ویلا صورت می‌گیرد. نوسازی عموما برای تغییر ظاهری یک ویلا انجام می‌پذیرد اما بازسازی، یک ساختمان یا یک اتاق را تغییر می‌دهد.

بهترین زمان برای بازسازی ویلا

یکی از دغدغه‌های مهم در امر بازسازی اینست که چه زمانی برای شروع عملیات بازسازی بنا مناسب است. در پاسخ به این سوال باید این را گفت که بهترین زمان برای بازسازی، فصل بهار و تابستان است چرا که در این فصول میزان تابش نور خورشید زیاد بوده و همین امر باعث می‌شود که مواد و مصالح از جمله سیمان زودتر خشک شود. در نتیجه سرعت کار بازسازی نیز افزایش می‌یابد. البته لازم به ذکر است که آب‌و‌هوای منطقه بر عملیات بازسازی موثر است.

به طور کلی برای اینکه بتوانید زمان مناسب برای پروسه بازسازی ویلا را شروع کنید، پیدا کردن پیمانکاران و کارگران فصلی، اهمیت دارد. چرا که در بعضی اوقات حجم کاری مهندسین و کارگران بالا باشد و ممکن است کار بازسازی ویلای شما را با دقت کافی انجام ندهد.

یکی دیگر از عواملی که بر زمان بازسازی ویلا تاثیرگذار است قیمت مصالح و متریال ساختمانی می‌باشد. گاهی اوقات قیمت مصالح نوسان زیادی دارد. در نتیجه این امر می‌تواند در تعیین زمان مناسب جهت بازسازی تاثیر بگذرد بطور کلی می‌توان نتیجه گرفت که زمان مناسب جهت بازسازی ویلا زمانی است که هزینه‌های بازسازی به کمترین مقدار خود برسد.

هزینه بازسازی

هزینه بازسازی ویلا همانند اجرای یک ویلا به عواملی همچون ابعاد ویلا، مقاومت سازه و ساختار آن از لحاظ استحکام و دوام آن، کارایی سیستم‌های تاسیساتی( لوله کشی‌ها، تجهیزات برقی و روشنایی) نوع متریال انتخابی، تغییر فضاهای داخلی و نمای ویلا، نوع سبک بازسازی، خواسته‌ها و نیازهای کارفرما از بازسازی و نوسازی ویلا، تمام مواردی که گفته شد نقش مهم و اصلی در برآورد هزینه‌ها جهت بازسازی ویلا دارند. به طور قطع نمی‌توان قیمت و هزینه خاصی برای آن اعلام نمود. چرا که تا زمانی که عملیات تخریب و بازسازی انجام نشود، نمی‌توان به طور قطع در مورد هزینه صحبت نمود اما تا حدودی می‌توان برآورد هزینه را انجام داد. برای این امر بهتر است که لیستی از فعالیت‌ها و اقداماتی که جهت بازسازی قرار است انجام شود تهیه نمود. این لیست شامل موارد از قبیل: خرید مصالح و متریال، هزینه نیروی کار انسانی می‌باشد. فراموش نکنید که برای انتخاب مصالح مورد نیاز درجه و کیفیتی که می‌خواهید استفاده کنید بستگی دارد.

چیزی که در امر بازسازی مهم است که از دوباره کاری دوری کنید چرا که اگر تخصص کافی در این زمینه نداشته باشید ممکن است دچار اشتباه شده و مجبور به دوباره کاری شوید. لذا اگر تخصص کافی ندارید از یک گروه متخصص و مسلط به این کار استفاده کنید تا هزینه‌های شما تا حد زیادی مدیریت و کاهش پیدا کند.

مزیت‌های بازسازی ویلا

قاعدتا شما زمانی ویلای خود را نوسازی و بازسازی می‌کنید که از آن خسته شده باشید و نیاز دارید تغییرات اساسی در آن ایجاد کنید و یا اینکه متریال‌های مورد استفاده در آن دچار فرسودگی شده و غیر قابل استفاده باشند. تخریب و از نو ساختن ویلا با خود هزینه‌های زیادی را به همراه دارد بنابراین برای صرفه‌جویی در منابع مالی و زمان، بازسازی ویلا گزینه مناسب‌تری به نظر می‌رسد.

مورد بعدی که بسیار حائز اهمیت است اینکه شما برای ساخت ویلای جدید نیاز به مجوزهای ساخت از سوی شهرداری و ادارات مربوط را ‌خواهید داشت و با توجه به قوانین سخت‌گیرانه حاکم در ویلاسازی، اخذ مجوز کار چندان راحتی نیست. از این رو استفاده از ساختمانی که قبلا احداث شده و تنها نیاز به بازسازی دارد یک امتیاز محسوب می‌‌شود.

از طرف دیگر هر پروژه ساختمانی احداث می‌شود نیاز به استفاده از منابع طبیعی برای تهیه مواد اولیه ساختاری و استفاده از مصالح و مواد مصنوعی و شیمیایی دارد که تمام این موارد اثرات سویی بر روی محیط زیست خواهند داشت. در نتیجه تا حد امکان از پتانسیل‌های بنای موجود، حداکثر استفاده را باید داشت تا از ایجاد آلودگی محیط زیست کاست.

بازسازی یا نوسازی

برای انتخاب اینکه از چه روشی، تعمیر و بازساری یا نوسازی در ویلای خود استفاده کنید بهتر است قبل از شروع فعالیت، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • علت بازسازی ویلای

بازسازی ساختمان به طور کلی به دو دلیل انجام می‌شود؛ یکب اینکه به دلیل خستگی ساکنان از فصای ویلا و نیاز به تغییر در ظاهر ویلا انجام می‌پذیرد و گاهی به خاطر ایمنی خود ساختمان به دلیل فرسایش، تخریب ویلا صورت می‌پذیرد.

 • مشاوره با افراد متخصص

امر بازسازی و نوسازی ویلا کار دشواری نیست ولی قبل از آن باید با افراد متخصص که در این زمینه اطلاعات و آگاهی دارند مشاوره و راهنمایی گرفت که کار بازسازی با اصول پیش رود.

 • بودجه

اینکه شما چه میزان بودجه را جهت امر تعمیر ساختمان در نظر دارید، بسیار حائز اهمیت است. اگر بودجه زیادی ندارید، یک تعمیر ساده انجام دهید تا هزینه‌های زیادی را بر دوش شما نگذارد.

 • عملیات مربوط به بازسازی ساختمان

مجموعه عملیات مختلفی در ارتباط با بازسازی ساختمان صورت می‌گیرد. در وهله‌ی اول باید مشکل ساختمان خود را ارزیابی کنید و براساس مشکل موجود تصمیم بگیرید که قصد بازسازی ساختمان را دارید یا نوسازی آن و براساس آن کار خود را به گروه متخصص بسپارید.

در چه مواردی بازسازی ویلا صورت می‌گیرد؟

 • ساختمان از لحاظ ظاهری و ساختار دچار آسیب شده باشد.

ساختمان به مرور زمان دچار آسیب‌هایی می‌شود که این آسیب‌ها ممکن است به علت سیل، زلزله، نشست زمین، بادها شدید، تابش شدید نور خورشید، بارندگی، یخبندان بوده باشد و گاهی هم آسیب‌ها مربوط به بخش تاسیسات و نمای داخلی می‌باشد. در این صورت بازسازی ویلا ضرورت پیدا می‌کند.

 • تغییر نما و دکوراسیون داخلی

در این مورد بازسازی به جهت ایجاد تغییر ظاهری و روحی تازه به کالبد قدیمی ویلا انجام می‌پذیرد که هم می‌تواند در نمای بیرونی ساختمان ایجاد شود و هم تغییر فضاها و چیدمان داخلی صورت پذیرد.

 • افزایش و توسعه ویلا

ممکن است بازسازی ویلا با هدف توسعه و گسترش فضاهای داخلی و ایجاد بخش‌های جدید به بنای ویلا انجام شود. در این حالت سبک طراحی ویلای قدیمی در رابطه با  سبک طراحی بخش جدید تعیین کننده خواهد بود، چرا که این دو بخش با هم تلفیق شده و مجموعه واحدی را بوجود می‌آورند.

 • بازسازی نمای ویلا

در این حالت به دلیل فرسوده شدن متریال نما با گذشت زمان بازسازی نمای آن صورت می‌گیرد. در این نوع بازسازی دو سطح تعریف می‌شود، تغییر متریال و تغییر اجزای ساختاری، در تغییر متریال چارچوب اصلی باقی می‌ماند اما در مورد دوم تمهیدات سازه‌ای برای بالا بردن امنیت ساختمان امری ضروری است. در نتیجه این امر باعث افزایش هزینه بازسازی ویلا می‌شود.

موارد موثر در پروسه بازسازی ویلا

 • سبک ویلا

سبکی که ویلا براساس آن ساخته شده است در نوع و کیفیت بازسازی آن موثر است. بازسازی یک ویلا با هر سبکی که ساخته شده باشد نیاز به چارچوب اصلی آن دارد

 • قدمت ساختمان

مسلما هر چه بنای ویلای قدیمی‌تر باشد اقدامات بیشتری برای تعمیر آن باید انجام شود و به تبع آن هزینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

 • مساحت بنا

هر چه مساحت بزرگتر باشد هزینه و زمان بیشتری برای تعمیر قسمت‌های مختلف آن باید در نظر گرفته شود.

 • نوع سازه و تاسیسات ویلا

زیر بنای سازه‌ای و تاسیسات در میزان تعمیرات با تعویض اجزای مختلف تاثیرگذار است.

مراحل بازسازی ویلا

 • بررسی ابعاد دقیق وضع موجود و نیز تهیه نقشه‌ها جهت بازسازی

 • مشخص شدن نیازها‌ی کارفرما

 • تخمین میزان تغییرات بر مبنای هدف بازسازی

 • تهیه برنامه فیزیکی و لیست مواردی که باید تخریب یا اضافه شود.

 • بررسی میزان بودجه تخصیص داده شده

 • برآورد هزینه‌های موجود براساس نقشه‌ها

 • انتخاب متریال

 • حفاظ بندی و آماده‌سازی کارگاه جهت امر تخریب

 • تخریب

 • اجرای امر بازسازی با توجه به نقشه‌ها

 • نازک کاری و پرداخت نمای کار

سخن آخر

با گذشت زمان ممکن است ویلای شما با توجه به برخی عوامل چه از لحاظ ظاهری چه از لحاظ استحکام و مقاومت دچار فرسودگی شود. در این موقع استفاده از بازسازی ویلا یکی از بهترین راه‌حل‌ها می‌باشد. گروه ویلاوایت با توجه به سابقه بالا در امر طراحی و ساخت و بازسازی ویلا، قطعا می‌تواند به شما در امر بازسازی مشاوره لازم را بدهد. همچنین گروه ویلاوایت بازسازی ویلای شما را با توجه به خواسته و بودجه شما در کمترین زمان انجام خواهد داد. ما در گروه فنی و مهندسی ویلاوایت بعد از بازدید اولیه و طی جلساتی که با کارفرما خواهیم داشت پروسه بازسازی را شروع خواهیم کرد.

سوالات متداول در مورد بازسازی ویلا

ستون‌ها باید مورد بررسی و از لحاظ استقامت تحت آزمایش قرار بگیرند در صورت استحکام و مقاومت مطلوب می توان از آن استفاده کرد

تا زمانی که عملیات تخریب انجام نشود نمیتوان عدد مشخصی را تعیین نمود

با توجه به میزان تخریب، اگر حجم زیادی نیاز به تخریب داشته باشد از دستگاه استفاده می‌کنیم

بله 100 درصد. برای استحکام بنا در باز سازی نظر کارشناس مورد نیاز می باشد

اگر دچار فرسودگی نشده باشند و مقاومت لازم را دارا باشند بله می‌توان از انها استفاده نمود

بله اگر ساختمان شما از لحاظ استحکام و مقاومت سازه‌‌ای در حد مطلوب باشد امکان اضافه کردن بخش الحاقی هست

مطالب مرتبط

ویلای لوکس
طراحی باغ ویلا
دکوراسیون داخلی ویلا
نور در ساختمان ویلایی + ویلا وایت
بناهای تاریخی منطقه کردان
نمای ویلاهای کردان