نکاتی برای طراحی باغ ویلا

زمانی که تصمیم به ساخت و طراحی ویلا می گیریم، با دو مقوله مهم در طراحی مواجه هستیم. طراحی معماری ساختمان ویلا و طراحی باغ ویلا از مباحث مهم برای ساخت ویلا در کردان و هر محدوده ای می باشد. طراحی باغ ویلا از مباحثی است که نیاز به تجربه و تخصص کافی در ساخت ویلا دارد. در واقع شما با ایده های محوطه سازی می توانید فضای بسیار ساده را به بهشت تبدیل نمایید.

طراحی باغ ویلا

 اگرچه فضا سازی محوطه ویلا از اهمیت و ارزش بالایی در طراحی ویلا برخوردار است اما اکثر افراد در مورد تزیین و طراحی باغ ویلا نظرات متفاوتی دارند.  ایده های متفاوت باعث شده ویلاها از نظر محوطه سازی با هم تفاوت قابل توجه داشته باشند و هر کدام از آن ها عناصر زیبایی خود را به شکل خاصی در معرض دید بیننده قرار دهند. البته در مورد فضاسازی ویلا با برخی از عناصر و موارد تزئینی همچون گل و گیاه اتفاق نظر وجود دارد.

طراحی ویلای مدرن چگونه انجام می شود؟

امروزه طراحی ویلای مدرن از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است. بسیاری از افراد تمایل دارند از الگوهای مدرن برای ساخت ویلا در منطقه خوش آب و هوا استفاده کنند.  ویلاهای مدرن بر روی دکور و فضاسازی محوطه و ساختمان ویلا بسیار تاکید دارند و الگوهای معماری مختلفی را در این ساخت و ساز پیاده سازی می کنند. در واقع برای باغ ویلا، زیبایی جز عناصر جدانشدنی است. این زیبایی در هر نوع سبک طراحی با استفاده از عناصر و نمادهای مختلفی نمایان می گردد.

طراحی باغ ویلا با رعایت تناسب و توازن

برای طراحی باغ ویلا به تناسب و توازن توجه ویژه داشته باشید. اگر چه محوطه باغ ویلا باید با عناصری همچون گل و گیاه، منظره های چوبی و… طراحی شود اما این عناصر باید با هم توازن و تناسب لازم را داشته باشند. به عنوان مثال  گل هایی که برای ویلا انتخاب می‌شوند، باید با نوع متریال مورد استفاده در محوطه هماهنگ باشند.

سبک معماری کلاسیک برای طراحی باغ ویلا

بافت های چوبی کلاسیک برای طراحی محوطه ویلا استفاده می‌ شوند. در چنین شرایطی بهتر است گل و گیاهان زینتی محوطه باغ ویلا نیز در سبک سنتی انتخاب شوند. همچنین طراحی و تزئین آن ها نیز به شکل سنتی اجرا شود. در سبک سنتی افراد بیشتر به دنبال برقراری حس نوستالژیک در ساخت ویلا هستند، به همین خاطر از الگوهای سنتی و کلاسیک در طراحی باغ ویلا استقبال می کنند.

سبک مدرن برای محوطه سازی باغ ویلا

اگر قصد دارید طراحی باغ ویلا را به سبک مدرن انجام دهید، باید در کنار گل و گیاهان زینتی محوطه باغ از عناصری همچون پرگولاهای فلزی، ترمووودها، فلاور باکس، شومینه های گازی و  مدرن نیز استفاده نمایید اما اگر قصد دارید طراحی باغ ویلا را به سبک سنتی و کلاسیک انجام دهید، باید از متریال سنگی در محوطه ویلا کمک بگیرید، در واقع برای سبک های کلاسیک بیشتر از المان های سنگی استفاده می شود.

طراحی باغ ویلا

 این نوع المان ها تداعی کننده کاخ های سلطنتی بوده و با عناصری همچون راه سنگی، پرگولاهای سنگی، شومینه، پل های سنگی، برکه مصنوعی و … در محوطه باغ ویلا رویت می شود. المان های سنگی نیز پرطرفدار هستند و می ‌توانند جذابیت و زیبایی بی‌نظیری را در محوطه باغ ویلا به وجود آورند.

سبک روستیک در محوطه باغ ویلا

طراحی باغ ویلا می تواند برگرفته از سبک روستیک باشد. این سبک نیز مانند سایر سبک های دکوراسیون از زیبایی و جذابیت منحصر به فردی برخوردار است. چوب های کنده شده از عناصر همیشگی سبک روستیک هستند. در طراحی باغ ویلا روستیک، عناصری همچون نیمکت های چوبی، آلاچیق ها و میزهایی که از کنده های قطور و الوار ساخته شده اند، دیده می شود.

سبک روستیک پیوند عمیقی با عناصر طبیعی و طبیعت دارد و همواره بافت زنده و پویایی را در محیط ایجاد می کند. افرادی که به شکل افراطی عاشق فضای طبیعت هستند، از ایده های محوطه سازی طبیعی در طراحی باغ ویلا استقبال می کنند.  در واقع این نوع فضاسازی به مراتب امکان پیاده سازی خلاقیت بیشتری را در محوطه باغ ویلا به وجود می آورد.

یکی از عناصری که تقریباً در تمام سبک های محوطه سازی ویلا مورد استفاده قرار می گیرد، شومینه های گازی با نمای هیزمی است.  چنین ایده ای  برای طراحی یک فضای صمیمی و گرم در محوطه باغ ویلا مورد اهمیت است. ما در فضای بیرونی ویلا به محوطه ای برای برگزاری دورهمی های دوستانه نیاز داریم. این فضا با عناصری همچون شومینه گازی، چیدمان میز و صندلی مبلمان و … از دیگر فضاها تفکیک و جداسازی می شود. البته ایده های فضای نشستن در محوطه باغ ویلا بسیار بوده و کاملاً به علاقه و سلیقه شخصی شما مرتبط می گردد.

طراحی ویلا

نکات مهم در طراحی باغ ویلا

برای طراحی باغ ویلا باید به موارد زیر توجه شود:

  • طلوع و غروب خورشید از جمله مواردی که در طراحی باغ و باغچه ویلا اهمیت بسیاری دارد.
  • در محوطه ویلا باید به فضا و مکان مناسبی برای عناصری همچون آب نما، زمین بازی، فضای نشستن و طراحی باغچه توجه کرد.
  • راه های ارتباطی بین فضاهای مختلف در ویلا باید به شکل هنرمندانه طراحی و مد نظر قرار بگیرد.
  • ابعاد زمین ویلا و میزان فضایی  که قرار است به محوطه باغ ویلا اختصاص داده شود، باید مشخص گردد.
  • فضای باغ ویلا نیز باید با توجه به ارتفاع طبقات، جهت نور، نورگیری و … طراحی گردد.
  • مواد و مصالحی که قرار است برای طراحی باغ مورد استفاده قرار بگیرد، اهمیت بسیاری دارد.

همه افراد دوست دارند طراحی معماری باغ ویلا را به گونه ای انجام دهند که بتواند نظر افراد را در نگاه اول جلب نماید. انتخاب رنگ گل و گیاهان محوطه ویلا بر اساس نوع رنگ مصالح و مسیری که در ساخت ویلا به کار گرفته شده می تواند ترفند خوبی برای گیرایی ویلا در نگاه اول باشد.  به عنوان مثال رنگ قهوه ای با رنگ درختان و گیاهان می تواند زیبایی بسیاری در محوطه باغ ویلا به وجود آورد و فضای چشم نواز ایجاد کند. در برخی از ویلاها نیز از نماهای شینگل آسفالتی استفاده شده، این نوع ویلاها باید دیوارهایی به رنگ سفید داشته باشند.

منبع: vilawhite.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *