ویلا‌ی لوکس و ویژگی‌های آن

همه ما قاعدتا در طراحی ویلا عنوان لوکس را بارها شنیده‌ایم و تقریبا در تمام آگهی‌های مربوط به ویلا این واژه به چشم می‌خورد. اما تاکنون کمتر به مفهوم لوکس بودن یک ویلا یا یک ساختمان پرداخته شده است.

یک ویلای لوکس و لاکچری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد که تا این حد در تبلیغات فروش از این عبارت استفاده می‌کنند؟ لاکچری بودن یک ویلا چه چیزی را نمایش می‌دهد؟

در این مقاله قصد داریم تا به صورت شفاف و روشن تمام ویژگی‌هایی که یک ویلا را به ویلای لوکس و لاکچری تبدیل می‌کند را با شما مطرح کنیم.

با ما همراه باشید

ویلای لوکس

ویلای لوکس

لوکس بودن یک ویلا معمولا ترکیبی است از کیفیت ساخت، موقعیت مکانی، مساحت بنا و زمین، امکانات موجود در آن، اما چنین امری کاملا شخصی است بدین گونه که برخی لوکس بودن یک ویلا را اینگونه بیان می‌کنند: ویلای لوکس یک حریم خصوصی است با منظره‌ای از شهر یا طبیعت و یا یک زندگی در روی اقیانوس با ساحلی خصوصی یا حتی ویلا در یک جزیره شخصی.

برخی دیگر نیز ویلای لوکس را خانه‌ای هوشمند که پر از لوازم و گجت‌های مطابق با تکنولوژی روز می‌دانند.

برخی نیز لوکس بودن ویلا را در ارزش معماری آن، همچون، سبک معماری، ارزش هنری و حتی ایده‌های معمار جستجو می‌کنند. بنابراین یک ویلای لوکس می‌تواند خوانش‌های بسیار متفاوتی را داشته باشد.

در کل می‌توان لوکس و لاکچری بودن یک ویلا را اینگونه بیان نمود که ویلایی که از جنبه طراحی حرفی برای گفتن در میان داشته باشد که در محیطی خاص با کلیه امکانات رفاهی و خدماتی ساخته شده، بگونه‌ای که آسایش و رفاه را هم از حیث امنیت و هم از حیث خدماتی برای ساکنین خود به ارمغان آورده باشد را گویند.

طراحی ویلای لوکس

طراحی ویلا در تمام دنیا جز پرطرفدارترین گرایش‌های طراحی معماری می‌باشد. ویلای لاکچری که بسیاری افراد را مجذوب خود می‌کند؛ دور از فضاهای پر هیاهو و شلوغ شهری در منطقه‌ای خوش آب و هوا طراحی می‌شود.

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باعث لوکس بودن یک ویلا می‌شود طراحی آن است که باید اصول و قوانین خاصی در آن رعایت شود. در طراحی ویلای لوکس باید بین پلان و فرم آن هماهنگی زیادی وجود داشته باشد. این بدان معناست که قرارگیری هر یک از فضاها در یک ویلا در کنار هم باید متناسب و هماهنگ باشد.

یکی دیگر از اصولی که در طراحی ویلای لوکس باید به آن دقت شود، نحوه‌ی قرارگیری ساختمان از لحاظ موقعیت و شرایط آب و هوایی آن منطقه است.

یکی دیگر از اصول مهم طراحی، نمای ویلای لاکچری می‌باشد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که اولین چیزی که در یک ساختمان به چشم می‌آید نمای بیرونی آن است.

در طراحی نمای بیرونی ویلا باید اصول زیر رعایت شود:

  • رعایت هماهنگی رنگ‌ها در نما: اگر رنگ مناسبی برای نما انتخاب نشود از کیفیت بصری ویلا کاسته می‌شود. در نتیجه انتخاب متریال و رنگ اهمیت خیلی زیادی دارد و باید با سایر عناصر هم‌خوانی داشته باشد.
  • حفظ سادگی در نما: سادگی و خوانایی و رعایت آن در طراحی نما از دیگر عواملی است که باید به آن توجه ویژه شود. پیچیدگی زیاد و استفاده از جزییات باعث ایجاد آشفتگی و همچنین زیبایی آن را از بین می‌برد. پس هر چه نما ساده‌تر طراحی شود روی کیفیت آن تاثیر بیشتری می‌گذارد.
  • هماهنگی بین عناصر به کار رفته در طراحی نما: باید یک پیوستگی در تمام عناصری که در نما به کار رفته است وجود داشته باشد. بطوری که به شکل واحد دیده شود و از اجزای پراکنده تشکیل شده باشد.
  • نورپردازی نما: نورپردازی نمای ویلا اهمیت زیادی دارد چرا که نورپردازی باعث می‌شود در شب ویلا زیبایی خود را حفظ کند و دیدنی تر شود اما چیزی که حائز اهمیت است اینکه نورپردازی باید به گونه‌ای باشد؛ ابتدا ویلا به چشم بیاید بعد نورپردازی به کار رفته در آن.

در طراحی محیط داخلی ویلا معمولا از پنجره‌های بلند قدی با ابعاد بزرگ استفاده می‌شود، زیرا این امر باعث می‌شود نور بیشتری وارد منزل شود و کیفیت محیط داخل را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

به طور کلی، طراحی ساختمان ویلا ابعاد مختلف نظیر معماری، محوطه‌سازی، طراحی داخلی، انتخاب مصالح، مبلمان دارد که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد، همه این عوامل در کنار هم ترکیب شده اتا فضای کلی ویلا به بهترین شکل ممکن برای استفاده ساکنان مهیا گردد.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد تناسب بین فضاهای طراحی بسیار مهم است. اندازه قسمت‌های مختلف ویلا جز مواردی است که بیننده به آن توجه زیادی می‌کند. مثلا در صورتی که یک اتاق با اندازه کوچک طراحی شود از نظر شکوه و بزرگی ویلا می‌کاهد. علاوه بر اینکه قسمت‌های مختلف ویلا باید اندازه مناسبی داشته باشد، هماهنگی و تناسب آن‌ها با دیگر قسمت‌های ویلا اهمیت زیادی دارد. در طراحی ویلای لوکس باید به جانمایی فضاهای مختلف توجه زیادی شود. مثلا اگر حمام کنار آشپزخانه قرار بگیرد و از آن دید داشته باشد، کار چندان درستی نیست، بنابراین باید هر یک از قسمت‌ها در جای درست خود قرار بگیرند و رعایت عرصه‌بندی‌های فضاهای ویلا که در مقالات گذشته به آن اشاره کردیم بسیار مهم است.

ویلای لوکس

موقعیت مکانی

محل قرارگیری ویلا براساس موارد زبر مورد بررسی قرار می‌گیرد که این عوامل باعث می‌شود ویلای شما به عنوان یک ویلای لوکس در نظر گرفته شود.

  • امنیت منطقه: یکی از مهمترین ویژگی‌های یک ویلا بحث امنیت آن است. امنیت ویلا از طرق مختلف صورت می‌گیرد. ویلا ممکن است در شهرک واقع شده باشد که نسبت به ویلاهای مستقل از امنیت بیشتری برخوردار است. در صورتی که با توجه به پیشرفت تکنولوژی می‌توانید ویلای مستقل خود را با استفاده از سیستم هوشمند، دوربین مدار بسته، درب‌های ضد سرقت، وجود نگهبان امنیت آن را مهیا سازید.
  • همسایگی ویلا: برای ارزیابی همسایگی ویلا، توجه به محیط اطراف ویلا، ویلاهای اطراف،بافت محیط و توجه به مسیرهای اصلی و فرعی ویلا اهمیت دارد.
  • دسترسی به مرکز شهر: دسترسی آسان و راحت به فضای شهری، رفاهی، خدماتی و بهداشتی از مسائل مهمی هستند که در افزایش ارزشمندی ویلا تاثیر گذارند.
  • مناظر و چشم‌انداز ویلا: چیزی که برای ساکنین ویلا اهمیت دارد، وجود محیط آرام با منظره‌ای چشم نواز برای گذراندن اوقات خود می‌باشد.

 

امکانات ویلا

یک ویلای لاکچری دارای امکانات ویژه‌ای است که در دیگر ویلاهای عادی یافت نمی‌شود. برخی از امکانات: اتاق ورزش، بازی، تئاتر، سینما، مهمان، استخر، سونا، جکوزی همچنین امکاناتی مانند سیستم‌های هوشمند، سیستم تهویه هوا و سیستم امنیتی را نیز نباید نادیده گرفت.

تعداد اتاق‌های زیاد، یک مشخصه بارز برای ویلای لوکس به حساب می‌آید. البته وجود تعداد اتاق تنها نمی‌تواند واژه لوکس بودن را برای ویلا اتخاذ کند. استفاده از بهترین متریال در ساخت ویلا و امکاناتی که در هر ویلایی نتوان آن را دید باعث لوکس بودن آن می‌شود که در بالا به تعدادی از آن‌ها اشاره شد.

حریم خصوصی

آرامش در محیط سکونت از هدف‌های اصلی طراحی و اجرای ویلاست. حفظ حریم خصوصی و بدور از مزاحمت در تمام فضاها بسیار مهم است. اینکه شما بتوانید آزادانه در محیط سکونت خود باشید از ویژگی‌های بارز یک ویلای لاکچری است. معمولا افراد سعی بر آن دارند که ویلای خود را در محیط امن انتخاب کنند. علاوه بر وجود امکانات رفاهی و فضاهای متنوع در فضاسازی ویلا، ایجاد حریم شخصی و فضای دنج از مشخصه‌های یک ویلای لوکس به شمار می‌آید.

در مناطقی که ویلاها با فاصله کمی از یکدیگر ساخته شده باشند و اشرافیت به هر ریک از ویلاها وجود داشته باشد، حفظ حریم خصوصی دچار چالش شده بنابراین اطمینان از وجود فضاهای خصوصی برای جمع‌های خانوادگی که بدور از دید اطراف باشد نقش مهمی را در کیفیت فضا ایفا می‌کند.

روش‌های مختلفی برای افزایش حریم خصوصی در ویلا وجود دارد که از آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: ایجاد محوطه وسیع، دیوارهای بلند و پوشیده، المان‌های نرده‌ای، تعریف ورودی، داربست‌های چوبی و فلزی دور محوطه

کیفیت ساخت

ساخت ویلا آرزوی بزرگ و پرهزینه است که باید به آن دقت فراوان شود. قبل از شروع به ساخت باید تمام جوانب ساخت از قبیل طراحی نما، نوع متریال انتخابی و …. از جوانب مختلف بررسی شود. عناصر و متریالی که برای ساخت ویلا استفاده می‌شود یکی از موارد تعیین کننده هزینه ویلا هستند. چیزی که در ساخت بسیار اهمیت دارد اینکه ویلا با توجه به یکسری استانداردها و قواعد اصلی معماری ساخته شود، چرا که اگر ویلا از لحاظ ظاهری زیبا و شیک باشد اما از لحاظ کیفیت و استواری دارای استحکام لازم نباشد، هزینه‌های گزافی را برای تعمیر و نگهداری آن داده می‌شود و از جهن دیگر از لحاظ بار روحی هم برای ساکنان آن اذیت کننده می‌باشد. یک ویلای لوکس باید با استفاده از بهترین و با کیفیت‌ترین مصالح و متریال‌های موجود در بازار ساخته شوند.

از نظر مهندسی لازم است کلیه اصول مقاوم‌سازی و طراحی را به روشی استاندارد و صحیح در نظر گرفته و پیاده کنیم. در نتیجه، ما می‌توانیم یک ویلای کامل ارائه دهیم.

مدرنیته نکته مهم طراحی

یکی از روش‌های بقای ویلاهای لاکچری، مدرنیته بودن است. به گونه‌ای که با مشاهده یک ویلای لوکس، اولین حسی که در وجودمان قد علم می‌کند، مدرن بودن آن است. تکنولوژی و مدرنیته بودن، به طرز عجیبی در لوکس بودن ویلا، تاثیر می‌گذارد. نصب یک برنامه نرم‌افزاری بر روی گوشی کافی است تا قادر باشید درب‌ها را باز کنید، چراغ‌ها را روشن کنید، دمای محیط را بر مدار اعتدال سوار سازید، امنیت ویلا را زیر ذره‌بین بگذارید… تمام اینها مواردی هستند که با کمک تکنولوژی و مدرنیته در ویلای خود آن را برای ساکنان به ارمغان بیاورید.

یک ویلای لاکچری می‌تواند به صورت ویلای مدرن طراحی شود. در اینصورت در عین سادگی و شفافیت، دارای فضای لوکس و زیبایی است که چشم هر بیننده‌ای رت به خود خیره می‌کند، ارتباط آزاد فضایی، سطوح شیشه خور، کف‌های صیقلی و روشن، وجود امکانات رفاهی همگی از ویژگی‌های یک ویلای لوکس مدرن هستند.

ویلای لوکس

به عنوان یک نتیجه‌گیری می‌توان اینطور گفت که یک ویلای هوشمند با فضای وسیع ویلای باز، با اثاثیه برقی به هم متصل و کاملا هوشمند، فضای راحتی را برای ساکنین به همراه دارد که مهمترین دستاوردی است که در نتیجه هوشمند بودن و مدرن بودن ویلا عایدتان می‌شود.

سخن آخر

داشتن یک ویلای لوکس، سودایی است که بسیاری از افراد در سر می‌پرورانند.  تنها صرف هزینه‌های زیاد منجر به داشتن ویلای منحصر به فرد نخواهد شد؛ بلکه  نکات اساسی برای معماری ویلا، موارد زیبایی بخشی به ویلا، در نظر گرفتن سبک خاص و عالی، رعایت تناسب بین فضاها، از مواردی است که با رعایت آنها می‌توانید ویلای خود را در زمره ویلاهای لوکس قرار دهید.

موارد و نکاتی که در طول مقاله از آن‌ها یاد شده؛ همگی جز موارد مهمی است که ویلای شما را به یک ویلای لاکچری تبدیل می‌کند.

در نهایت اگر می‌خواهید ویلای لوکس و خاصی داشته باشید، باید طراحی و اجرا پروژه خود را به شرکت متخصص در این زمینه بسپارید. طراحی ویلای شما باید براساس اصول خاص و حرفه‌ای صورت پذیرد تا دقیقا همان چیزی باشد که در ذهن شماست و در نهایت در واقعیت ساخته شود تا احساس آرامش خاطر داشته باشد. در صورتی که علاقمند هستید تا یک ویلای لاکچری داشته باشید با کارشناسان حرفه‌ای ما در واحد طراحی در ارتباط باشید. مشاورین ما همواره راهنما و پاسخگوی تمامی سوالات شما کاربران گرامی می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *