محوطه ملک جناب رنجبر

موقعیت: لشکر آباد

طراح: گروه فنی و مهندسی ویلاوایت

مساحت زمین: 2412 متر مربع

وضعیت: در حال اجرا

به جرات می توان گفت فضای سبز و محوطه جز اصلی  هر طراحی ویلایی محسوب می شود و ویلا بدون داشتن فضای سبز، آن طراوت و زیبایی را نخواهد داشت.

با ایجاد فضای سبز اصولی و درست ، باعث ایجاد حس بهتری در محیط می شود و در واقع حس آرامش را برای کاربر به ارمغان می آورد. در طراحی فضای سبز انتخاب پوشش گیاهی متناسب با منطقه ، تعریف مسیر رفت و آمد و انتخاب نوع متریال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی دیگر از عواملی که باعث حس طراوت و شادی یک ویلا می باشد، استفاده از آب و چرخش آن در محیط است.

با کنکاش در معماری گذشته می توان دریافت که استفاده از محیط اطراف در کنار کاخ ها وعمارت ها، از جایگاه بالایی برخوردار بوده است.

باغ ایرانی دارای نظم خاص و منحصر به فردی است که رابطه تنگاتنگی بین بستر فرهنگی و طبیعی خود است و سازگار با نیاز انسانی است. از ویژگی های باغ ایرانی می توان به چهار باغی و وجود مسیر آب در طول باغ اشاره کرد که در نهایت به کوشک ختم می شود.

با توجه به آنچه گفته شد در طراحی محوطه ملک جناب رنجبر سعی در آن شد که مفاهیم و اصول معماری اصیل ایرانی را رعایت کنیم. بر همین اساس مسیر دسترسی درب ورودی سایت تا ساختمان بک کمک نهر آب با فواره های درون آن و قرارگیری درختان چنار در دو طرف مسیر، فضای دلچسب تری را برای کاربر به ارمغان بیاوریم.

با توجه به تعاریف باغ ایرانی، فضای باغ به صورت چهار باغی طراحی گردید که در هر قسمت آن درختان میوه و تزیینی، با توجه به نیاز کارفرما کاشته شد.

در فضای باغ آلاچیقی نیز در نظر گرفته شده است که تمام امکانات از قبیل: شومینه، کباب پز و سینک را داراست که قابل استفاده در تمام فصول سال می باشد.

وجود فضاهای دسترسی در قسمت های مختلف برای بهره گیری دید به باغ در تمام قسمت های آن از دیگر ویژگی های این طراحی است.