ایده هایی جذاب و کم هزینه در طراحی محوطه ی ویلا

رشد و توسعه ی شهرنشینی، افزایش آلودگی ها اعم از آلودگی های هوا، صوتی و غیره، شلوغی و تراکم بیش از حد جمعیت، ترافیک و سایر مشکل های دیگر همه و همه سبب شده است تا انسان ها همواره به دنبال محلی برای پیدا کردن آرامش و رفع تنش های روزمره باشند. یکی از فضاهایی که به این منظور می توان از آن استفاده کرد ویلاهایی هستند که در نقطه های خوش آب و هوا ییلاقی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این منطقه ها کردان در نزدیکی شهر کرج و واقع شده در استان البرز است. طراحی ویلا در کردان  و ایده های محوطه سازی همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده و این منطقه ی لوکس و زیبا به واسطه ی ویلاهای جذاب و دیدنی اش بسیار معروف شده است.

ایده های محوطه سازی

یکی از عامل های مهم در طراحی هر ویلا طراحی درست محوطه ی بیرونی آن یا همان محوطه سازی است. نخستین چیزی که در یک ویلا به چشم می خورد و در اولین برخورد می تواند بیننده را تحت تاثیر قرار دهد ورودی ویلا و محوطه ی بیرونی آن است. عموما در این محوطه ی بیرونی فضاهای سبز، آبنماها، استخر و مواردی از این دست وجود دارند که سبب بخشیدن جلوه ی زیبایی به ویلا می شوند.

در این مطلب قصد داریم کمی در مورد ایده های محوطه سازی صحبت کرده و چندین ایده ی کم هزینه و در عین حال زیبا و چشمگیر را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی و ایده های محوطه سازی ویلا چیست؟

پیش از اینکه به ایده های محوطه سازی ارزان و در عین حال زیبا برای ویلاها بپردازیم بهتر است اول با این که محوطه سازی چیست و طراحی آن چگونه انجام می شود بیشتر آشنا شویم. ساخت محوطه ی بیرونی برای ویلاها تنها در کاشت گیاهان و به وجود آوردن یک فضای سبز و آبیاری و هرس و رسیدگی به آنها تمام نمی شود بلکه چیزی بیش از اینها را در بر میگیرد.

اصل کار طرحی محوطه ی بیرونی و به طور کلی محوطه سازی این است که فضایی به وجود آورده شود تا در عین جذابیت و زیبایی افراد بتوانند در آن با آرامش به استراحت پرداخته و از زیبایی های بصری آن لذت ببرند. یکی از مهم ترین عامل های دخیل در محوطه سازی بیرونی ویلاها قسمت ورودی آنها است.

این قسمت که خصوصا در فصل های گرم سال بیشتر دارای کاربرد است می تواند به نحوی طراحی شود که بهترین بهره از آن برده شود. به طور کلی محوطه سازی در ویلاها با المان ها و فاکتورهای مختلفی انجام می گیرد که از معمول ترین آنها می توان به استفاده از گل ها، گیاهان، درخت ها و به طور کلی فضای سبز اشاره کرد. در ادامه به برخی از المان ها برای طراحی فضای بیرونی ویلا و محوطه سازی آن می پردازیم. سپس در انتها به ایده های محوطه سازی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ایده های محوطه سازی

المان های مورد استفاده در محوطه سازی ویلا

برای اینکه محوطه سازی ویلا علاوه بر زیبایی به صورت اصولی هم صورت بگیرد باید از یک سری مولفه های تعریف شده برای این فضا استفاده کرد و آن را طراحی نمود. برخی از این المان ها به شرح زیر هستند:

 1. محوطه سازی ویلا به کمک استخر:

  یکی از مهم ترین و معمول ترین ایده های محوطه سازی در طراحی ویلا را می توان استفاده از استخرها در فضای باز ویلا به شمار آورد. هیچ چیز نمیتواند جای منظره ی زیبای انعکاس نور بر روی سطح آب را چه در روز و چه در شب بگیرد. همچنین استخر خود یک تفریح جذاب به شمار می رود که آرامش بخش نیز هست.

 2. محوطه سازی ویلا به کمک آلاچیق:

  همیشه داشتن فضایی نیمه پوشیده که بتوان در آن دور هم جمع شد و از حضور یکدیگر لذت برد بسیار مورد توجه است. آلاچیق ها انواع مختلفی دارند که که بنا به سلیقه ی افراد انتخاب می شوند.

 3. محوطه سازی ویلا به کمک طراحی نورپردازی:

  نورپردازی یکی از ایده های محوطه سازی که به جذاب تر دیده شدن فضا خصوصا در شب کمک شایانی میکند.

 4. محوطه سازی ویلا به کمک استفاده از آبنماها:

  استفاده از یک آبنما و صدای شرشر آب می تواند حس زندگی را به ویلا شما انتقال دهد. همچنین در ویلاهای کوچکتر آبنماها جایگزین مناسبی برای استخر هستند.

 5. محوطه سازی ویلا به کمک گودال آتش:

  گودال آتش یک حفره است که در آن لوله های گاز قرار داده اند. در فصل های سرد سال این گودال های آتش محلی مناسب و گرم برای دور هم جمع شدن و لذت بردن از زمان و فضا است. معمولا دور این گودال آتش محلی برای نشستن تعبیه می کنند.

 6. محوطه سازی ویلا به کمک استفاده از سنگ فرش:

  راه ورودی ویلا یکی از مهم ترین موارد موجود در محوطه ی آن است. یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای پوشاندن این راه ورودی استفاده از سنگ فرش ها است. توجه به جنس سنگ فرش و تناسب آن با شرایط جوی محیط ویلا یکی از مهم ترین موارد است.

 7. محوطه سازی ویلا به وسیله ی طراحی پل های تزئینی:

  اگر در محوطه ی ویلای جویبارهای کوچک آب وجود دارد یکی از ایده های محوطه سازی می تواند استفاده از پل های تزئینی کوچک بر روی این جویبارها در جایی باشد که از نظر بصری هم بسیار جذاب است. به این وسیله فضایی زیبا و دوست داشتی به وجود آورده ایم و در حین حال کار محوطه سازی هم به خوبی صورت پذیرفته است.

چند ایده ی ارزان و در عین حال زیبا برای محوطه ی بیرونی ویلا

ایده های محوطه سازی ویلاها بسیار زیاد هستند، اما گاها دست شما در زمینه ی بودجه بسته است و نمی توانید به اندازه ای که میخواهید هزینه کنید. در اینجا است که لزوم استفاده از ایده های کم خرج و در عین حال زیبا و چشمگیر پیش می آید.

استفاده از کوسن هایی رنگارنگ و شاد، بهره گیری از ریسه های نور ارزان قیمت و در عین حال جذاب برای نورپردازی، استفاده از گیاهان و گل های زیبا و کارهایی از این دست همه و همه می توانند در زیباسازی محوطه ی بیرونی کمک شایانی کنند. برخی از این ایده ها به شرح زیر هستند:

 •   استفاده از یک خانه ی سبز کوچک
 •   استفاده از ننو، بانوج  یا همان هاموک (Hammock) در فضای بیرونی ویلا
 •   طراحی دیوارهای کوتاه
 •   استفاده از شلف یا طبقه در محوطه ی ویلا
 •   طراحی و ساخت دیوار سبز
 •   استفاده از گیاهان به صورت موجود در گلدان یا اصطلاحا فلاور باکس ها
 •   تعبیه ی نرده یا توری های عمودی برای گیاهان رونده
 •   استفاده از مبلمان رنگارنگ و چشم نواز
 •   استفاده از طراحی های چند منظوره با هدف بهره وری حداکثری از فضا
 •   درگیر کردن تقارن در محوطه سازی ویلا
 •   استفاده ی دوباره از فضاهای بلااستفاده مانده
 •   کمک گرفتن از رنگ ها برای زیبایی بخشی به محیط
 •   استفاده از طراحی های مختلف برای دیوارهای ویلا
 •   استفاده از نورپردازی های ارزان قیمت مانند استفاده از ریسه های نور ال ای دی
 •   و غیره ….

ایده های محوطه سازی

مواردی که گفته شد تنها برخی از ایده های محوطه سازی هستند که برای آنها نیاز نیست هزینه ی زیادی خرج شود و با انتخاب چند تا از آنها و نیز با اختصاص دادن بودجه ی مختصری می توانید محوطه ی بیرونی ویلای خود را زیبا کرده و از آن لذت ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *