آیا در کردان مجوز ساخت ویلا داده می شود؟

هیچ چیزی بهتر از داشتن محلی شخصی برای گذراندن تعطیلات و آخر هفته ها و فرار از شلوغی و ازدحام و آلودگی شهرها نیست. باغ ها، ویلاها، باغچه ها و غیره همه و همه می توانند محل هایی خیلی خوب برای گذران این زمان و پیدا کردن آرامش در عین حال استفاده از طبیعت زیبا باشند. یکی از منطقه های بسیار مناسب در استان البرز که برای این کار یعنی ساخت ویلا به شدت مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است کردان کرج است. ساخت ویلا در کردان چند سالی است که با رونق بسیاری مواجه شده است و عموما پایتخت نشین هایی که به دنبال محلی لوکس و شیک برای گذراندن اوقات فراغت خود هستند این منطقه یکی از نخستین گزینه هایشان برای انتخاب است. برای این که بتوان در این ناحیه به ساخت و ساز مشغول شد لازم است حتما مجوز ساخت داشته باشیم.

مجوز ساخت در کردان

هزینه ها

برای گرفتن مجوز ساخت هزینه هایی لازم است که پرداخت شوند.این هزینه ها بسته به عامل های مختلف و متعددی تعیین می شود. این عامل ها عبارت هستند از: ابعاد زمین مورد نظر، میزان تراکمی که به منطقه ی ملک مورد نظر داده می شود، مظنه ی قیمتی منطقه ی مورد نظر از لحاظ دارایی و همچنین زمینه ی درآمدی آن و غیره … . حال این سوال پیش می آید که چگونه میتوان مجوز ساخت ویلا در کردان را دریافت کرد؟ با ما همراه باشید تا کمی در مورد پروسه ی گرفتن مجوز ساخت و ساز ویلا به بحث بپردازیم.

برای اخذ مجوز ساخت در کردان چه کارهایی باید انجام شود؟

هنگامی که فرد یا شرکتی می خواهد یک ویلا در هر ناحیه ای مانند کردان بسازد الزامی است که روال قانونی را برای انجام این کار طی کرده و سپس اقدام به طراحی ویلا و ساخت و ساز کند. نخستین کار از این پروسه ی قانونی گرفتن مجوز ساخت در کردان یا همان پروانه ی ساختمان می باشد. اما اصلا این مجوز ساخت چیست؟ مجوز ساخت به طور کلی یک سند یا مدرک است که کاملا شفاف و صریح ذکر می کند  که زمینی که قرار است ساخت و ساز در آن انجام شود از هر نظر فاقد هر گونه مشکل و ایرادی است و انجام هرگونه ساخت و ساز در آن هیچ مشکلی نخواهد داشت.

این گواهی ساخت به نوعی برای ساختمان مورد نظر یک مهری بر اصیل بودن آن است و بعد از این که پروسه ی ساخت و ساز به اتمام رسید به مالک ساختمان تحویل داده می شود.با کمک این مجوز می توان برای ملک مورد نظر تجهیزاتی مثل آب، برق، گاز و غیره تهیه کرد.  برای اینکه یک مجوز ساخت ویلا صادر شود لازم است مرحله هایی طی شده و پس از تایید برخی مدرک ها و اسناد مجوز صادر شود. در ادامه به این مرحله ها می پردازیم با ما همراه باشید.

مجوز ساخت در کردان

مرحله هایی که برای گرفتن مجوز ساخت در کردان لازم است طی شوند کدام هستند؟

همانطور که در قسمت بالاتر گفتیم برای گرفتن مجوز ساخت در کردان لازم است تا مرحله هایی طی شود. این مرحله ها به شرح زیر هستند:

مرحله ی1

نخست این است که برخی از مدرک ها و سندهایی که لازم است می بایست جمع آوری شده و سپس به شهرداری منطقه ی کردان مراجعه کنید درخواست رسمی و کتبی خود را به آنها ارائه دهید. مواردی که می بایست حتما در این مرحله آنها را همراه داشته باشید عبارت هستند از: سندهای مربوط مالکیت زمین مورد نظر اعم از اصل و کپی، شناسنامه ی دارنده ی زمین مورد نظر در هر دو نسخه ی اصل و کپی، فیش مربوط به عوارض نوسازی زمین مورد نظر که پرداخت شده است.

مرحله ی 2

مربوط به شهرداری می باشد. در این مرحله شهرداری کارشناسی از جانب خود به مکان زمین مورد نظر می فرستد. این کارشناس وظیفه دارد تا خود زمین و پیرامون آن را تحت بررسی قرار داده و کلیه ی نتیجه هایی را که از این بررسی عاید وی می شود طی یک گزارش به شهرداری منطقه ی کردان ارائه دهد. اگر این نماینده در طی بررسی هایی که انجام می دهد متوجه وجود تخلفی شود و احساس کند مشکلی در مورد پرونده ی مورد نظر موجود است می بایست نوع این تخلف را به مرجع مورد نظر ارجاع داده و کلیه ی وضعیت های این تخلف را در کمیسیونی به نام ماده ی صد ارائه دهد.

شهرداری هنگامی که این گزارش مربوطه را از کارشناس خود گرفت وضعیت به وجود آمده و توصیف شده را مورد سنجش قرار می دهد و می بایست در خلال این بررسی ها به این نتیجه برسد که آیا با توجه به شرایطی که برای ملک مورد نظر موجود می باشد آیا اصلا می توان در محل این زمین به ساخت و ساز پرداخت؟ برخی از این شرایط عبارت هستند از: محل قرارگیری زمین مورد نظر، بافت زمین ها، چگونگی خاک محل مورد نظر، تراکمی که به منطقه تعلق می گیرد و غیره … .

مرحله ی 3

مرحله بعدی این است که وضعیت زمین مورد نظر دوباره تحت نظارت و بررسی قرار گرفته و سپس در تصمیم نهایی که گرفته می شود به مالک این اجازه داده می شود که برای ملکی که تصمیم به ساخت آن دارد نقشه ای طراحی کرده و به شهرداری منطقه ی مورد نظر ارائه دهد.

مرحله ی 4

مرحله بعد در گرفتن مجوز ساخت در کردان این است که مالک به دنبال طراحی نقشه ی بنای مورد نظر رفته و پس از این که آن را به اتمام رساند می بایست به وسیله ی یک معمار تایید شده و این معمار نقشه ی مورد نظر را امضا کند. سپس نقشه ها را به شهرداری ارائه داده و پس از بررسی توسط شهرداری اگر این نقشه ها دارای هیچ گونه عیب و ایرادی نباشند و تمام و کامل باشند به وسیله ی شهرداری مورد تایید واقع می شوند.

سپس شهرداری منطقه یک فیش عوارض صادر میکند و آن را به دارنده ی زمین برای پرداخت کردن ارائه می دهد. دارنده ی زمین مورد نظر می بایست کلیه ی هزینه های مربوط به زمین را پرداخت کند و اگر می خواهد برای این زمین تراکمی بیش از اندازه ی موجود در اختیار داشته باشد می بایست که هزینه ی مربوط به آن را پرداخت کند.

مجوز ساخت در کردان

مرحله ی5

مرحله بعدی در گرفتن مجوز ساخت در کردان این است که بار دیگر مجددا همه ی مدرک های موجود برای پرونده ی مورد نظر را اعم از تمامی مستندات مهندسی، انواع برگه های حساب ها، کلیه ی فیش های پرداخت شده مربوط به عوارض زمین و غیره تحت بررسی و بازبینی قرار می دهند. هنگامی که این مدرک ها به شهرداری داده می شوند برای زمین مورد نظر یک پیش نویس پرونده تشکیل می شود.
این پیش نویس می بایست که به وسیله ی مسئول صادر کردن پروانه های ساختمان، معاون شهرسازی و شهرداری منطقه ی کردان به تایید برسد. پس از طی این پروسه پروانه ی ساختمان مورد نظر یا همان مجوز ساخت در کردان به صدور می رسد و فرد می تواند ساخت و ساز را شروع کند.

نکته ی مهم راجع به این مرحله از گرفتن مجوز ساخت در کردان این است که وقتی شما به عنوان دارنده ی ملک در دفترخانه ی شهرسازی حضور پیدا می کنید می بایست که حتما مهندس ناظر هم در آنجا همراه با شما بوده و مهر خود را نیز با خود بیاورد.

2 پاسخ
 1. سید مهرواد
  سید مهرواد گفته:

  سلام
  الان حداقل متراژ برای گرفتن جواز ساخت در باغ که در درون بافت شهری قرار دارد چقدر هست.

  پاسخ
  • مدیر
   مدیر گفته:

   درود بر شما
   10 الی 15 درصد از متراژ زمین رو میتونین جواز ساخت بگیرین

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *