اصول ساخت ویلا در زمین های شیب دار چیست؟

ساخت ویلا در زمین شیب دار نیازمند رعایت یک سری از نکات و توجه به اصول و استانداردهای مختلف است. اگر قصد ساخت ویلا در زمین‌های شیب‌دار کردان را دارید، باید بدانید چه اصولی وجود دارند. ساخت ویلا در کردان امروزه هیاهو بسیار زیادی کرده است و دلیل آن نیز وجود آب و هوای ایده آل است.

ولی این منطقه نیز در برخی نقاط دارای شیب بالایی است. به همین علت طراحان و مهندسان باید به این موضوع توجه بسیار زیادی را داشته باشند و مطابق با اصول کارها را به پیش ببرند. در ادامه به بررسی گسترده‌ای از این موضوع خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ساخت ویلا در زمین شیب دار

اصولی که باید در ساخت ویلا در زمین های شیب دار در نظر گرفت

اگر اصول اولیه ساخت و ساز مورد توجه قرار بگیرند، متوجه خواهید شد که ویلای شما از نظر منطقه ساخت توانسته نظر افراد بسیار زیادی را به خود جلب کند. به همین علت باید پروژه ساخت ویلا را به فرد و یا مجموعه‌ای بسپارید که تسلط و تجربه زیادی را در رابطه با این موضوع داشته باشد. ویلا وایت یکی از مجموعه‌هایی به شمار می‌رود که تا امروز مسئولیت ساخت ویلاهای مختلفی را برعهده داشته است و در تمامی آن‌ها توانسته رضایت مشتریان را به سمت خود جلب کند.

اگر شما نیز برای ساخت ویلا در زمین شیب دار به دنبال یک گروه هستید، ویلا وایت در اختیار شماست. در ادامه شما را با نکات مهمی که در رابطه با این موضوع وجود دارند آشنا خواهیم کرد تا روند پروژه برای شما قابل درک‌تر باشد.

انتخاب مصالح

اولین و اصلی‌ترین نکته‌ای که می‌توانیم برای این موضوع مورد بررسی قرار دهیم، انتخاب مصالح است. از آنجایی که این مدل از ویلاسازی در مقایسه با گزینه‌های دیگر تفاوت زیادی دارد، مصالح انتخاب شده باید مقاومت بالایی را از خود به نمایش بگذارند. البته انتخاب مصالح تنها به مقاومت ختم نمی‌شود و موارد گسترده دیگری را نیز به خود اختصاص داده است. از جمله:

توجه به نوع آب و هوا

زمانی که می‌خواهید برای زمین‌های شیب دار مصالح انتخاب کنید، باید نوع آب و هوا را متصور شوید. به عنوان مثال فرض کنید نوسانات هوا در یک منطقه بسیار بالا باشند. نوسانات ممکن است بر روی تهویه و همچنین رطوبت داخلی تاثیر بسیار زیادی را بگذارند. به همین علت مصالح شما باید حد تعادل را رعایت کنند. ضخامت خیلی کم و ضخامت خیلی زیاد معایب خاص خودشان را دارند و هر کدام به نحوی می‌توانند بر روی کیفیت هوای داخلی تاثیر خود را بگذارند.

نوع مصالح انتخاب شده برای ساخت ویلا در زمین شیب دار

همانطور که احتمالا می‌دانید، امروزه افراد زیادی وجود دارند که برای ساخت ویلای خود از چوب بهره می‌برند. چرا که چوب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی را بر زیبایی ظاهری داشته باشد. ظاهر نیز برای افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. برای ویلاسازی در زمین‌های شیب دار بهتر است به فکر مصالح دیگری باشید. شن و ماسه در مقایسه با چوب عملکرد بهتری را از خود نشان خواهند داد.

نکات دیگر

نکات مهم دیگری نیز در رابطه با این موضوع وجود دارند. از جمله:

  • اگر قصد انتخاب مصالح دارید، بهتر است از گزینه‌هایی بهره ببرید که از کمترین تراکم گرمایی برخوردار باشند؛ چرا که نباید رطوبت در مصالح ذخیره و نگه داشته شود.
  • در مطالب فوق اشاره کوچکی به این موضوع شد ولی یادآوری آن نیز ضرر ندارد. ضخامت باید در حالت میانه باشد و از انتخاب مصالح با ضخامت‌های بسیار بالا و یا پایین اجتناب کنید.

زه کشی در زمین های شیب دار

از دیگر موارد پراهمیت در رابطه با ساخت ویلا در زمین شیب دار، بحث زه‌کشی است. در صورتی که در ساخت ویلا زه‌کشی صورت نگیرد، شاهد فرسایش شدید خاک خواهید بود. زمانی که شیب یک زمین زیاد باشد، در دامنه‌ها آب زیادی تجمع پیدا می‌کند.

ساخت ویلا در زمین شیب دار

اگر این میزان آب کنترل نشود، رسوب‌گذاری به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند. همچنین آب به لایه‌های زیرین خاک نیز نفوذ پیدا خواهد کرد. به همین علت برای اینکه بتوان از این قبیل مشکلات و در نتیجه خسارت‌های جبران ناپذیر جلوگیری کرد، زه‌کشی یکی از بهترین راه‌حل‌هایی به شمار می‌رود که می‌توانید از آن بهره ببرید.

البته در زه‌کشی نیز باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. اولین موردی که باید به بررسی آن بپردازید، نوع زه‌کشی‌ای بوده که در ویلاهای اطراف صورت گرفته است و شما نیز طبق آن روبه‌جلو بروید. گاهی اوقات شاهد حفر گودال‌هایی هستیم که آب به داخل آن نفوذ پیدا کرده و از مشکلات ذکر شده جلوگیری می‌کند.

نوع خاک برای ساخت ویلا در زمین شیب دار

اصول مختلفی وجود دارند که برای ویلاسازی در زمین‌های شیب دار کردان باید مورد توجه قرار گیرند. نوع خاک یکی از این موضوعات مهم است. نوع خاک انتخاب شده باید بتواند مقاومت بالایی را از خود نشان دهد و تحمل زیادی را برای نگه‌داری از بار داشته باشد. همین موضوع باعث شده است که استفاده از رس چندان ایده جالبی نباشد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، می‌توانید از شن و ماسه بهره ببرید.

طراحی ویلاهای ساخته ‌شده در زمین های شیب دار

طراحی ویلا یکی از مواردی به شمار می‌رود که در هر زمینه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر زمین شما شیب دار است، طراح باید بتواند با خلاقیتی که دارد کار را رو به جلو ببرد. اگر یک طراح متخصص برای این امر به کار بگیرید، نه تنها باعث خواهید شد که کارهایتان اصولی و مطابق با برنامه رو به جلو بروند، بلکه در هزینه‌های موجود نیز صرفه‌جویی می‌کنید.

هزینه ویلاسازی در زمین های شیب دار

از دیگر نکات مهم در رابطه با این موضوع هزینه است. هزینه یکی از فاکتورهای مهمی بوده که افراد توجه زیادی را نسبت به آن دارند. به طور کلی هزینه‌های در نظر گرفته شده برای ویلاسازی در زمین‌هایی که شیب بالایی دارند، نسبت به گزینه‌های دیگر بیشتر است. چرا که برای اینگونه ویلاها به سازه‌های بسیار متفاوتی نیاز است. همچنین مصالح مورد استفاده در این ویلاها باید از مقاومت بالاتری برخوردار باشند. از این رو مهندسان باید میزان تراکم مصالح را افزایش دهند که این امر همراه با افزایش هزینه‌ها خواهد بود.

ساخت ویلا در زمین شیب دار

مزیت‌هایی که زمین‌های شیب دار برای ویلاسازی دارند

ساخت ویلا در زمین شیب دار همراه با خود مزایای گسترده‌ای را دارد و همین موضوع باعث شده است تا افراد بدون در نظر گرفته هزینه‌های موجود این زمین‌ها را انتخاب کنند. از جمله:

  • ویلای ساخته‌شده شما برای دیگران بسیار زیباتر و از منظره بسیار جالبی برخوردار خواهد بود.
  • روشنایی ویلای شما به علت قرار گرفتن در کنار تپه و دره به بیشترین مقدار خود خواهد رسید.
  • همچنین برخی از افراد انزوا و خلوت بودن را دوست دارند. اینگونه مناطق در مقایسه با گزینه‌های دیگر خلوت‌تر بوده و افراد تمایل بیشتری برای انتخاب آن‌ها دارند.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا به بررسی مهم‌ترین نکات و اصولی که در رابطه با ساخت ویلا در زمین شیب دار وجود دارند، بپردازیم. همچنین هزینه‌هایی که ویلاسازی در زمین‌های شیب‌ دار با خود به همراه دارد را مورد بررسی قرار دادیم و دلایل افزایش هزینه‌ها را نیز برای شما ذکر کردیم.

از این رو اگر می‌خواهید در این زمینه به موفقیت بزرگی دست پیدا کنید، در ابتدا نیاز است تا این مطلب را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید و سپس یک مجموعه مناسب را برای پیش بردن کارهای خود انتخاب کنید.

منبع: ویلا وایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *