ویژگی ساخت ویلای هوشمند چیست؟

توسعه و گسترش تکنولوژی چیزی است که به صورت هر روزه اتفاق می افتد و حضور این تکنولوژی در زندگی ما روز به روز مشهودتر می شود. یکی از جاهایی که نیاز به تکنولوژی و حضور آن به شدت احساس می شود در بحث های امنیتی است. نیاز به یک سامانه ی هوشمند در منازل و ویلاها و غیره یکی از مواردی است که در راستای این پیشرفت تکنولوژی به شدت نیاز به آن مشهود است. به کمک این سامانه ها شما یک ویلای هوشمند در اختیار دارید می توانید از منزل خود و از راه دور هم بر آن نظارت داشته باشید.

با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید تا کمی در مورد ویلای هوشمند و چگونگی این امر به صحبت بپردازیم.

ویلای هوشمند

این امر خصوصا در مورد ویلاها و نیز ساخت ویلا در کردان بسیار مهم بوده چرا که شما به صورت دائمی در آن سکونت ندارید و به همین دلیل لازم است تا سیستم امنیتی قوی بر آن حاکم باشد تا در زمان عدم حضور در آن بتوان روی آن کاملا حساب باز کرد. امروزه سیستم های هوشمندی طراحی شده اند که به وسیله ی آنها حفظ امنیت ویلا و به طور کلی کنترل آن بسیار ساده تر شده است.

سامانه ی ویلای هوشمند چیست و کاربرد آن کدام است؟

همانطور که گفتیم بهره گیری از سامانه های هوشمند برای ویلاها که با هدف کنترل و مدیریت آنها طراحی می شوند به اختصار BMS نامیده می شوند. به کمک این سامانه ها در یک ویلای هوشمند شما قادر هستید تا از راهی دور ویلای خود را مدیریت کرده و حتی امن و امان بودن آن را تحت بررسی قرار دهید. اگر بخواهیم در مورد نحوه ی کار کردن این سامانه ها توضیحی مختصر و در عین حال قابل فهم ارائه دهیم بهتر است بگوییم که سیستم کلی آنها بر پایه ی یک کنترلر بنا شده است.

این کنترلر به اینترنت متصل می شود و به طور کلی از چندین سخت افزار مختلف و خاص تشکیل شده است که به کمک یک نرم افزار بسیار پیچیده و در عین حال قدرتمند مشغول به کار هستند.

کنترل از طریق تلفن هوشمند

به طور کلی در این سامانه ها کلیه مناسبات و هماهنگ انجام شدن کارها به کمک یک کامپیوتر انجام می شود که به نوعی می توان آن را یک واحد کنترل مرکزی به شمار آورد. فردی که صاحب ویلا است یا وظیفه ی کنترل آن را بر عهده دارد قادر است کلیه ی کارهای ویلا را به کمک یک تلفن همراه هوشمند تحت کنترل خود قرار دهد. به کمک تلفن همراه فرد قادر خواهد بود تا کارهایی را که برای انجام مد نظر دارد به رایانه ای که نقش واحد کنترل مرکزی را ایفا می کند ارسال کرده و سپس این رایانه به کمک نرم افزار و سخت افزارهایش تمامی این دستورها را تمام و کمال صورت می دهد.

اساس کار سامانه های BMS برقراری ارتباط بین دوربین ها و حسگرهایی که در قسمت های مختلف ویلا نصب شده اند با واحد کنترل مرکزی است.

ویلاهای هوشمند چه امکاناتی را به دارندگان خود ارائه می دهند؟

استفاده از هوشمندسازی برای ویلاها جنبه های مختلفی را در بر میگیرد. همانطوری که گفته شد در ویلای هوشمند سیستم به این صورت است که شما می توانید به وسیله ی یک گوشی هوشمند کلیه ی اجزای ویلا را تحت کنترل خود داشته باشید. حال این سوال پیش می آید که منظور از این اجزا چیست؟

کنترل تهویه

نخستین مورد همانطور که گفته شد کنترل امنیت ویلا است. علاوه بر این سامانه های سرمایشی و گرمایشی هم می توانند به کمک این هوشمندسازی کاملا تحت کنترل دربیایند.

کنترل سیستم روشنایی و لوازم خانگی

مورد بعدی سیستم روشنایی ویلا است که شما قادر هستید هر وقت بخواهید چراغ ها را در هر قسمتی خاموش یا روشن کنید. علاوه بر این تمامی وسیله های الکتریکی مانند یخچال فریزر، اجاق گاز، فر، سیستم های صوتی و تصویری و کلیه ی موارد از این دست هم به راحتی به وسیله ی این سیستم های هوشمند قابل مدیریت و تنظیم هستند.

به غیر از اینها برخی تجهیزات مثل سایبان ها یا پرده های پنجره ها نیز می توانند به کمک این سیستم کاملا تحت کنترل در بیایند و ما قادر هستیم از راه دور به راحتی آنها را تنظیم کنیم.

ویلای هوشمند

آبیاری فضای سبز

یکی دیگر از مهمترین کارایی های هوشمند سازی سیستم آبیاری فضای سبز آن است. شما میتوانید برای آبیاری هوشمند فضای سبز ویلای خود به سیستم برنامه ای بدهید که در ساعات معینی از شبانه روز و در دفعه های مشخص نسبت به آبیاری فضای سبز ویلا اقدام کند. در نتیجه این امر کمک میکند تا تمامی گیاهان ویلای شما طراوت و نشاط خود را حفظ کرده و هنگامی که شما به ویلا سر می زنید از حضور آنها لذت کافی و وافی را ببرید

هوشمند کردن ویلاها چه مزیت هایی در بر دارد؟

ویلای هوشمند علاوه بر این که از نظر امنیتی کاملا تامین است ویژگی ها و حسن های دیگری نیز دارد. علاوه بر تامین ایمنی ویلا بخش های دیگری از ویلا هم هستند که می توان به وسیله ی هوشمندسازی بر آنها نظارت داشت و آنها را هم تحت کنترل درآورد. برای نمونه می توان از سامانه ی سرمایشی و گرمایشی ویلا نام برد که می توان به کمک هوشمند سازی از این طریق آنها را تحت کنترل درآورد.

می توانید به کمک این سیستم بخاری ها را روشن یا خاموش کنید، همین کار را برای کولر انجام دهید، برای تنظیم و کنترل موتورخانه ی اصلی اقدام کنید، چیلرها را روشن یا خاموش کنید، هواساز ویلا را تنظیم کنید و بسیاری کارهای از این دست.

تامین آسایش بیشتر

این ویژگی ها علاوه بر این که کمک می کنند تا آسایش ما تامین شود در عین حال برای درست و بهینه مصرف کردن انرژی هم مهم بوده و به آن کمک شایانی می کنند. علاوه بر اینها یک ویلای هوشمند دارای حسن های دیگری نیز هست. برای نمونه یکی از مزیت هایی که طراحی ویلای هوشمند در پی دارد این است که شما می توانید سیستم روشنایی آن را هم تحت کنترل خود درآورید.

شما به کمک این سیستم قادر هستید تا چراغ های ویلای خود را هر زمان می خواهید روشن و یا خاموش کنید و حتی آنها را برای خاموش و روشن شدن خودکار برنامه ریزی کنید. علاوه بر این هم در ویلاهایی که دارای سیستم هوشمند هستند تمامی ورودی و خروجی ها به کمک این سیستم ها تحت کنترل قرار گرفته، اگر برای گاز مجموعه مشکلی پیش بیاید یا به هر علتی نشتی ای وجود داشته آن را به صورت آلارم به صاحب ویلا هشدار می دهد و حتی این امر برای موارد در ارتباط با برق و آب و مشکل های پیش آمده برای آنها هم صادق است.

ساخت ویلای هوشمند

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند صاحب ویلا را دچار دردسر کند ترکیدن لوله ها است. بسیاری از افرادی که ویلا دارند عموما یا آن ها را پیش از ترک ویلا تخلیه می کنند و یا در مواقع سرما از سامانه های گرمایشی برای جلوگیری از ترکیدگی لوله بهره می برند. اما همانطور که می بینید تمامی این راهکارها هزینه ایی در بر دارد. در صورتی که با هوشمند سازی ویلا با یک بار هزینه دیگر خیال شما از مواردی از این دست جمع خواهد بود. پس یکی از مهم ترین مزیت های هوشمندسازی ویلاها پایین آوردن مصرف انرژی و سوخت است. به طور کلی با در نظر گرفتن هزینه های هوشمندسازی باز هم مزیت های آن خصوصا در باب امنیت بیشتر بوده و بهتر است که این کار انجام شود.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *