ساخت و سازهای غیرمجاز در کردان

یکی از منطقه های بسیار خوش آب و هوا که با طبیعتی بکر و زیبا همراه است منطقه ی کردان کرج می باشد. این ناحیه در قسمت غربی شهر کرج و نیز استان البرز واقع شده است و در مسیر آزادراه کرج به قزوین قرار دارد و پس از طی 20 کیلومتر از مسیر میتوانید جاده ی آن را ببینید. در سال های اخیر این منطقه با اقبالی خوب از سوی پایتخت نشینان و سرمایه گذاران مواجه شده و شاهد ساخت ویلا در کردان به صورت بی رویه هستیم. ساخت و ساز غیر مجاز در کردان یکی از معضل های این منطقه به شمار می آید و در این منطقه  برخی از این ساخت و سازهایی که صورت پذیرفته اند و ویلاهایی که ساخته شده اند  مجوزهای لازم را نداشته و عملا غیر قانونی می باشند.

ساخت و ساز غیر مجاز در کردان

با توجه به پتانسیل های این منطقه خیلی از افراد به دنبال کسب سود بوده و هنگامی که موفق به گرفتن مجوزهای لازم نمی شوند کار خود را به صورت غیرقانونی پیش میبرند. در ادامه مختصری راجع به این تخلفات و ساخت و ساز غیر مجاز در کردان صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پیامدهای ساخت و سازهای غیر مجاز در ناحیه ی کردان استان البرز

منطقه ی کردان که از توابع شهرستان ساوجبلاغ استان البرز می باشد مدتی است با ساخت و سازهای غیر قانونی به وسیله ی عده ای منفعت طلب مواجه شده است. عموم زمین های با کیفیت این منطقه و باغ های پر محصول آن متاسفانه تحت تصرف تعدادی افراد سودجو و به دنبال منفعت خود قرار گرفته اند و با تخریب این منطقه های حاصلخیز و با کاربری کشاورزی آنها را به ساختمان های ویلاهای شیک و لوکس تبدیل می کنند.

هم زمان با نابود کردن طبیعت و محیط زیست جیب های خود را از پول سرازیر می کنند. این امر را می توان در شمار یکی از جدی ترین و در عین حال مخرب ترین تهدیدهایی به حساب آورد که کلیه ی زمین های زراعی و کشاورزی و همچنین باغ های این ناحیه را شامل می شود.

آب و هوای دلنشین عاملی برای ساخت و سازهای غیر مجاز

در این ناحیه چیزی نزدیک به بیست و هفت هزار هکتار زمین های کشاورزی و باغ های پربار موجود هستند که با توجه به آب و هوا و شرایط جوی مناسبی که بر این منطقه حکمفرما است توانسته است نظر تعدادی از افراد منفعت طلب و دشمن طبیعت و طرفدار جیب و سود خود را به خود جلب کرده و آنها شروع به از بین بردن این زمین ها و تقسیم کردن آنها به قطعه های کوچکتر برای ساخت ویلاهای لوکس و شیک کرده اند.

ساخت و ساز غیر مجاز در کردان سر به فلک گذاشته و بسیاری از زمین های کشاورزی و حاصلخیز این منطقه را به نابودی کشانده است. با وجود همه ی اینها گویا این امر هنوز برای مسئولان مورد نظر محرز نشده است و به همین دلیل تا به حال اقدامی جدی در این مورد صورت نداده اند.

تهدید اکوسیستم منطقه

در این منطقه هم منفعت طلب هایی وجود دارند که بدون توجه به نوع کاربری زمین مورد نظر تنها به فکر سود و منفعت خود بوده و برای بیشتر شدن سرمایه شان دست به از بین بردن این زمین های کشاورزی می زنند و در عوض آنها ویلاهایی بنا می کنند تا با فروش آنها سود کلانی به جیب بزنند.

از جمله مشکلاتی که این تخریب اراضی کشاورزی و باغ ها در پی دارد می توان به از بین رفتن طبیعت سبز و زیبای منطقه، از بین رفتن زمین های کشاورزی تحت کشت و در راستای این تخریب پایین آمدن سطح تولیدات کشاورزی و نیز درنهایت از بین رفتن سرمایه های کشاورزان و باغداران و از بین رفتن صنایع کشاورزی و باغداری اشاره کرد. حتی با توجه به نتیجه های مشاهده شده این تخریب ها و در عین حال ساخت و ساز غیر مجاز در کردان سبب شده است تا کشاورزی در این ناحیه به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و در خطری جدی واقع شود.

ساخت و سازهای غیر مجاز چه نتیجه هایی برای منطقه ی کردان در بر دارد؟

ساخت و ساز غیر مجاز در کردان می تواند پیامدها و نتیجه های متعدد و زیانباری برای منطقه در بر داشته باشد. در این ناحیه کشاورزی بسیار پر رونق بوده و چیزی بیش از دویست و پنجاه هزار تن محصول های زراعی و کشاورزی به وسیله ی زمین های این ناحیه به کشت و برداشت می رسد . همین محصولات برای سبد غذایی مردم این منطقه مورد استفاده قرار می گیرد و نیازهای غذایی آنها را تحت پوشش قرار می دهد.

تاثیر ویلا سازی در مناطق کشاورزی

علاوه بر این، این زمین ها نقش مهمی در به کار مشغول شدن افراد بومی و ساکنان این منطقه داشته و بسیاری از این افراد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از این زمین ها گذران زندگی می کنند. اگر این زمین ها و اراضی به وسیله ی افراد سودجو و منفعت طلب از بین رفته و تخریب شوند و به جای آنها ویلاهای ریز و درشت و لوکس و معمولی سر درآورد قطعا مردم ساکن در منطقه ی کردان خواسته و ناخواسته از کار بیکار شده و این امر تاثیرهای مخرب خود را بر زندگی آنها خواهد گذاشت.

مهاجرت

همچنین بروز این امر می تواند سبب شروع سیل مهاجرت ساکنان  این منطقه به ناحیه های شهری و در نتیجه اشباع شدن جمعیت و بروز سایر مشکل های مربوط به مهاجرت خواهد شد. در نهایت هم از ناحیه ای حاصلخیز و پربار و محصول تنها مشتی سنگ و چوب و آهن باقی می ماند.

در این مورد نه تنها افراد سودجو و منفعت طلب دخیل هستند بلکه حتی برخی بنگاه های معاملات ملکی سودجو هم شرکت دارند و حتی برخی افراد مشغول به کار در دستگاه های دولتی و مراجع نظارتی هم گاها در این موضوع بی تقصیر نبوده و با دریافت رشوه و پول های کلان حاضر به صدور مجوزهای ساخت می شوند و راه این دسته از افراد را در مسیر انجام کارهای خلاف خود صاف و هموار می کنند.

چه اقدام هایی در راستای مبارزه با تصرف اراضی و ساخت و ساز غیر مجاز در کردان انجام شده اند؟

در رابطه با ساخت و ساز غیر مجاز در کردان جدیدا دستگاه های قضایی و مراجع ذی ربط به شدت حساسیت و واکنش نشان داده اند و پیگیر رفع این مشکل ها و منفعت طلبی ها شده اند. دادستان عمومی انقلاب این منطقه بیان کرده است که تصمیم داریم با زمین خواری در این ناحیه برخورد جدی کرده و طوری عمل کنیم که این افراد نتوانند در این منطقه به راحتی مشغول کارهای خلاف خود شوند.

همچنین فردی مطلع در این زمینه اعلام کرده که برخی از زمین های این منطقه که به تصرف خلافکاران درآمده بود و در آنها ساخت و سازهای غیر مجاز انجام شده بود به توقیف رسیده و به کمک حکم دادستانی بدون توجه به هزینه های سرسام آور متصرفان ساخت و سازهای انجام شده همگی خراب شده اند و زمین های به تصرف درآمده و بی مجوز همگی آزاد شده اند.

ساخت و ساز غیر مجاز در کردان

فرماندار ناحیه ی ساوجبلاغ هم اعلام کرده است که تصمیم جدی بر توقف ساخت و ساز غیر مجاز در کردان گرفته شده است و تمامی دستگاه های مربوطه اعم از جهاد كشاورزي ، بخشداري ، دهياري ، امور آب ، خدمات رسان ، منابع طبيعي عزم خود را برای این کار جزم کرده اند و از حمایت دستگاه قضایی و نيروي انتظامي هم بی بهره نیستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *