کوهسار یکی از جاذبه های استان البرز

یکی از شهرهای کوهستانی که در دامنه های رشته کوه های البرز قرار گرفته است منطقه توریستی کوهسار است. این ناحیه در سمت غربی شهر تهران و البرز و نیز تقریبا در وسط مسیر رفتن از کرج به قزوین قرار گرفته است. این ناحیه با تهران در حدود هفتاد کیلومتر، با کرج نزدیک به بیست و پنج کیلومتر و با قزوین چیزی در حدود هفتاد و پنج کیلومتر از نظر مسافتی دارای فاصله است.

این منطقه روستاهای زیادی را در خود جای داده است که یکی از آنها کوهسار است و طراحی ویلا در کردان و ساخت آن یکی از معمول ترین روش های سرمایه گذاری در این منطقه است.

منطقه توریستی کوهسار

قسمت های مختلف این منطقه جذاب

مرکز این منطقه ی تفریحی خود شهر کوهسار است که از ادغام دو روستای چندار و قلعه ی سلیمان خانی در قسمت مرکزی بخش چندار به وجود آمده است. همانطور که گفته شد این منطقه از چندین و چند روستا به وجود آمده است که از جمله روستاهایی که در این بخش وجود دارند می توان از این موارد نام برد: سیرود، اسپیداران ، ولیان ، گلین رود، آجین دوجین ، دوزعنبر، هرجاب ، روستای باستانی خوروین، ازنق ، شنده، بانو صحرا، کردان، باغبانکلا، جلنگدار، سیاهکلان، تالیان، علاقبند ، برغان، سیاه دره، ورده ، سنج، سُرهه، تکیه و آغشت.

با توجه به تعدد روستاهای موجود در این منطقه، جمعیت آن چیزی در حدود بیست و دو هزار نفر می باشد. در سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار منطقه توریستی کوهسار از روستا بودن به شهر تغییر حالت داد و در آن شهرداری تاسیس شد. از جمله دلیل هایی که سبب شد این منطقه از حالت روستایی خود به حالت شهری در بیاید می توان از عامل های زیر نام برد: نخست بهره مندی از نقشی مرکزی در محدوده ی بخشی که در آن قرار دارد، دیگر به علت ملاحظه های سیاسی، جمعیت رو به رشد و در آخر هم لزوم ارائه ی خدمات به تمامی روستاهایی که در مجاورت آن قرار داشت. در این مطلب مختصری راجع به این منطقه ی توریستی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آشنایی با شهر کوهسار

همانطور که گفته شد این شهر یکی از شهرهای استان البرز بوده و ارتفاع آن از سطح دریا تقریبا بیش از هزار و پانصد متر می باشد. آب و هوای این منطقه به علت همجواری با رشته کوه های البرز و قرار گرفته در پای این کوه ها از نوع معتدل و کوهستانی است. یکی از علت های جذابیت این منطقه برخورداری از باغ های متعدد و نیز وجود رودخانه ای به نام رودخانه ی کردان در قسمت شرقی این ناحیه و گاها به وجود آمدن رودخانه های فصلی در ناحیه ی غربی آن می باشد.

توسعه گردشگری منطقه توریستی کوهسار

در حال حاضر وضعیتی به وجود آمده است که برنامه ریزها به حوزه ی گردشگری توجه ویژه ای نشان می دهند و عموما در پی بهبود و توسعه ی این حوزه در تمامی جوانب از منطقه ای گرفته تا کشوری هستند. چرا که گردشگری و به طور کلی صنعت توریسم روز به روز از اهمیت بیشتری برخوردار شده و این موضوع بسیار مهمی است که از دارایی های باقوه ای که در اختیار داریم برای بهبود این صنعت و نیز استفاده از آن بهره ببریم.

این امر سبب می شود اقتصاد کشور دیگر به صورت تک بعدی و تنها وابسته به نفت نباشد و بتوان از سایر پتانسیل های موجود هم استفاده کرده و ایجاد درآمد کرد. پس بهترین کار این است که سایر این پتانسیل ها را شناسایی کرده و در جهت بهبود و توسعه ی آنها گام برداریم. در همین راستا منطقه توریستی کوهسار یکی از ناحیه های با پتانسیل بالا در این زمینه است که به علت برخورداری از شرایط مطلوب آب و هوایی و نیز طبیعت زیبا و جذاب می توان از آن برای جذب توریسم و رونق صنعت گردشگری بهره بگیریم.

موقعیت منطقه توریستی کوهسار

موقعیت مکانی این منطقه و قرار گرفتن در نزدیکی پایتخت سبب شده است تا در همه ی مواقع سال مسافر و گردشگر بسیار زیادی در این منطقه حضور داشته باشند و از آن بهره ببرند. این منطقه با وجود برخورداری از پتانسیل بسیار بالا آنطور که باید و شاید به وسیله ی مسئولین مورد عنایت قرار نگرفته است و بهتر است مسئولین و طراحان به این ناحیه توجه بیشتری نشان داده و از قابلیت های آن بهره ببرند.

دیدنی های منطقه توریستی کوهسار

منطقه توریستی کوهسار از دیدنی ها و ناحیه های جذاب گردشگری زیادی بهره مند است. علاوه بر جاذبه های طبیعی این ناحیه که شامل رودخانه ها، چشمه، آبشار، کوهستان ها و مواردی از این دست می باشد در ای ناحیه چندین و چند امامزاده هم برای دوستداران اهل بیت وجود دارد که می توانند در آن به زیارت این بزرگواران بپردازند.

از جمله ی این امامزاده ها می توان به امامزاده عبدالله و صالح (ع)، امامزاده موسی (ع) و غیره اشاره کرد. در ادامه کمی در مورد برخی از این جاذبه های طبیعی و ناحیه های گردشگری این منطقه صحبت خواهیم کرد.

آبشار سیرود:

یکی از زیباترین و دیدنی ترین چشمه ها و آبشارهای طبیعی  کشورمان در این ناحیه قرار گرفته است. آبشار سیرود که در روستایی به همین نام واقع شده است در ناحیه ی شمال غرب شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفته است. این آبشار زیبا و چشم نواز در مسافتی در حدود صد کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است و از نظر موقعیت مکانی در شمال خود شهر کوهسار قرار گرفته است.

منطقه توریستی کوهسار

به طور کلی خود روستای سیرود با بهره مندی طبیعتی زیبا که ترکیبی از چشمه ها و آبشارها و مناطق کوهستانی است یکی از منطقه های بسیار خوب استان البرز برای گذران اوقات فراغت و بهره مندی از زیبایی ها و مواهب طبیعت است. این روستا در مجاورت رودخانه ای هم نام با خود قرار گرفته است که این رودخانه همیشگی هم هست.

برج مقبره ی کردان:

این برج در نزدیکی روستای کردان یکی دیگر از توابع منطقه توریستی کوهسار قرار گرفته است. فاصله ی این محل دیدنی با خود روستای کردان چیزی در حدود هشتصد متر است و از نظر موقعیت مکانی در قسمت شمال غربی ساوجبلاغ واقع شده است. این برج به صورت مدور ساخته شده است و بر روی سکویی با پهنای هشت متری قرار گرفته است. برج مقبره ی کردان دارای بلندایی برابر 6 متر بوده و در طراحی آن سی و چهار کنگره به چشم می خورد.

منطقه توریستی کوهسار

قدمت این بنا به دوران سلجوقیان باز می گردد و بنا به گفته ها در آن یکی از نواده های حضرت اما سجاد (ع) به نام امامزاده حسین دفن شده است. این بنای زیبا و دیدنی در سال هزار و سیصد و هشتاد در لیست آثار ملی  کشور قرار گرفته است.

پل بانو صحرا:

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و گردشگری منطقه توریستی کوهسار پل بانو صحرا است. این پل در نزدیکی روستای کردان قرار گرفته است و مسافتی در حدود 2 کیلومتر با این روستا فاصله دارد. این پل بنایی با پیشینه ی تاریخی بسیار قدیمی است و قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد. برای ساخت این پل از سنگ و آجر بهره گرفته شده است و برای ملات ان از آهک استفاده کرده اند.

منطقه توریستی کوهسار

این پل در حال حاضر کمی دچار خرابی شده و در وضعیتی تخریب شده به سر می برد. اما خوشبختانه سازمان میراث فرهنگی وارد عمل شده و وظیفه ی مرمت آن را بر عهده گرفته است و در حال حاضر در حال ترمیم شدن به کمک این نهاد است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *