ویلای مدرن یا ویلای کلاسیک؛ شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

بسیاری از افراد علاقه دارند تا در مناطق بسیار خوش آب و هوای کشور از جمله منطقه کردان، ویلایی مناسب را خریداری نمایند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که آیا ویلای مدرن برای خرید مناسب‌تر است یا ویلای کلاسیک. برای پاسخگویی به این سوال در ابتدا لازم است بدانیم ویژگی‌های اساسی این دو نوع طراحی در ویلا به چه شکلی است تا بتوانیم به انتخاب مناسبی دست یابیم.

طراحی ویلا در کردان به نحوی است که نمونه‌‌های مختلف ویلای کلاسیک و مدرن را در بر می‌گیرد و شامل انواع مختلف هر یک از این دو نوع طراحی از قبیل ویلای کوهستانی، دوبلکس، ساحلی و… است. در این مقاله قصد داریم به معرفی ویژگی‌های ویلای مدرن و ویلای کلاسیک بپردازیم تا کار انتخاب را برای خریداران ویلا در کردان، ساده‌تر کنیم.

ویلای مدرن

ویلای مدرن یا کلاسیک

ویلاهای مدرن و ویلاهای کلاسیک در زمینه‌های مختلف با یکدیگر بسیار متفاوتند. از جمله تفاوت‌های این دو نوع طراحی ویلا، می‌توان به سبک‌های مختلف طراحی این دو نوع، اشاره کرد. انواع متریال به کار گرفته شده در ساخت و طراحی این دو نوع ویلا نیز با هم تفاوت‌های اساسی دارد که در زمینه خرید ویلا مدرن در کردان می‌توان با مشاهده هر یک به انتخاب ویلای مورد علاقه دست زد. از طرف دیگر طراحی داخلی این دو نما و نورپردازی آن‌ها و.. نیز با یکدیگرمتفاوت هستند و اصول طراحی هر سبک میباستی برای هر کدام از انواع آن رعایت گردد. در ادامه به تشریح موارد گفته شده می‌پردازیم.

طراحی نما در ویلای مدرن و کلاسیک

یکی از مواردی که در طراحی ویلا به سبک مدرن و یا کلاسیک، اختلاف ایجاد می‌کند طراحی نمای این دو ویلاست. نماهای ویلاهای کلاسیک به عنوان نمای رومی نیز شناخته می‌شود. عده‌ای از افراد این نما را بسیار مناسب می‌دانند که آن هم به دلیل عدم وجود سبک خاص در طراحی این نماست. از طرف دیگر در طراحی این نما معیارهایی از جمله تقارن نما، جزئیات بسیار به کار رفته در آن، حس عظمت و شکوه بنا، زرق و برق آن و… به کار رفته که باعث می‌شود عده زیادی از افراد از این نوع طراحی نمای کلاسیک استقبال کنند. جنس عمده متریالی که در طراحی نمای ویلای کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد سنگ است.

این در حالی است که در طراحی نمای ویلای مدرن، ویژگی‌های متفاوتی وجود دارد. این نوع از نما دقیقا مطابق با اصول طراحی و معماری مدرن شکل می‌گیرد. در طراحی و ساخت نما در ویلای مدرن بسیاری از تزئینات و جزئیات حذف می‌شوند و این عامل سبب می‌شود تا عناصر موجود در طراحی بسیار ساده‌تر از نمای کلاسیک باشند و کاربردی ساده و صریح پیدا کنند. از طرف دیگر در طراحی نمای ویلای مدرن بر خلاف طراحی‌های کلاسیک، تنها از یک متریال استفاده نمی‌شود و به طور همزمان چند نوع متریال به کار گرفته می‌شود.

تفاوت ویلای مدرن و کلاسیک در هزینه‌های هر یک

همان‌طور که گفته شد در طراحی ویلای مدرن و کلاسیک مواد و متریال مختلفی به کار گرفته می‌شود که این عامل به تغییر هزینه‌های این دو می‌انجامد. در طراحی ویلاهای مدرن از مواد مختلفی مانند چوب، سنگ، شیشه و.. استفاده می‌شود. این سه ماده از نظر کیفیت باید بسیار مناسب باشند و مقاومت بالایی هم برای سازه ایجاد کنند. از نظر رنگ بندی نیز می‌توان به انتخاب رنگ‌های متناسب و هماهنگ در طراحی ویلا دست زد.

در سبک معماری کلاسیک و طراحی ویلا به این شیوه، تمرکز ویژه‌ای بر استفاده از انواع سنگ لوکس و گران قیمت است. در این شیوه از طراحی، سنگ‌ها را به روش‌هایی بسیار ماهرانه برش می‌زنند و برجستگی‌های متفاوتی ایجاد می‌کنند. بنابراین کاربرد سنگ در ویلاهای کلاسیک به وفور مشاهده می‌شود.

ویلای مدرن

تفاوت شکل معماری ویلای مدرن و کلاسیک

شکل معماری این دو بنای کلاسیک و مدرن نیز با هم تفاوت دارد. در طراحی ویلاهای کلاسیک به طور معمول از اشکال منحنی بیشتر استفاده می‌شود اما طراحی ویلای مدرن به نحوی است که در آن اشکال مکعبی و گوشه‌دار زیاد استفاده می‌شود. بنابراین می‌توانید با مشاهده هر یک از این نوع معماری در کردان ویلای خوب در کردان را انتخاب کنید.

از طرف دیگر شکل پنجره‌های به کار رفته در این دونوع طراحی و ویلاسازی نیز متفاوت است. معماری ویلای مدرن، دارای پنجره‌هایی بزرگ و به شکل مکعب، بخش عمده‌ای از بنا را به خود اختصاص داده است. در طراحی ویلای مدرن توجه چندانی به تقارن نمی‌شود. اما سعی طراح بنا در این است که طرح نهایی و بنای ویلا دارای انسجام لازم و نظم کافی باشد. این در حالی است که در سبک معماری کلاسیک توجه خاصی به تقارن اجزا می‌شود.

ویلاهای سبک کلاسیک کردان چه ویژگی دارند؟

در هنگام بازدید از ویلاهای سبک کلاسیک در کردان متوجه می‌شوید که ستون‌ها از عناصر بسیار مهم در طراحی این نوع ویلا هستند. ستون‌های بلند این نوع ویلاها نیازمند استفاده و طراحی سقف‌هایی بلند نیز هستند. هر چه سقف و ستون‌ها بلندتر باشند نشانگر عظمت بیشتر بنا و شکوهمندی قابل توجه آن هستند. پنجره‌های به کار رفته در ویلاهای کلاسیک نیز به دلیل بلندای سقف از کف تا نزدیکی‌های سقف کشیده شده است و این باعث می‌شود تا بنایی دلباز شکل بگیرد. دکوراسیون ویلای مدرن می‌تواند به انحاء مختلف شکل بگیرد و طراحی شود. سبک‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

به طور کلی می‌توان گفت اگر  متراژی که برای خرید ویلا در ظر گرفته‌اید وسعت کمی دارد و این عامل باعث می‌شود تا نور کافی به ساختمان ویلای شما راه پیدا نکند بهتر است ویلاهای مدرن را برای خرید انتخاب کنید.

از طرف دیگر در سبک طراحی ویلای مدرن، سادگی نکته بسیار مهمی است و تجمل گرایی در این نوع از طراحی جایگاهی ندارد. برای اینکه بتوانید در ویلای مدرن خود، فضایی قابل توجه طراحی کنید باید از وسائلی کمک بگیرید که از نظر طراحی و رنگ بندی و.. مناسب این فضا باشند.

چیدمان دکوراسیون ویلای مدرن و کلاسیک

چیدمان مدرن برای خانه‌ها و ویلاهای کوچک بسیار مناسب است و تزئینات و جزئیات اضافی ندارد. از طرف دیگر می‌توان فضای مدرن را با انتخاب رنگ‌های طبیعی و ایجاد سایه‌هایی با رنگ غلیظ، ترکیب بندی کرد و به نمونه‌های جالبی دست یافت. در برابر طراحی ویلای مدرن، طراحی ویلا به سبک کلاسیک که در واقع مادر سبک‌ها به شمار می‌رود بسیار تجمل گراست. این سبک در طراحی از زمان یونان باستان تا کنون مورد استفاده طراحان و ویلاسازان قرار می‌گیرد.

اگر شما هم از طرفداران این سبک معماری در خرید ویلا در کردان هستید لازم است بدانید در این شیوه از معماری، انسان نقشی موثر دارد و استفاده از گل و گیاه در طراحی ویلاهای کلاسیک جایگاه مناسبی ندارد و یا بسیار کم‌تر از طراحی ویلای مدرن می‌توان گل و گیاه را در این طراحی مشاهده کرد. پس اگر به این تزئینات علاقه دارید  و میخواهید یک ویلای هوشمند و مدرن داشته باشید انتخاب ویلای مدرن برای شما گزینه بهتری است.

ویلای مدرن

طراحی ویلا لاکچری به سبک کلاسیک از نظر هزینه ساخت ویلا هم در رتبه بالاتری نسبت به نوع مدرن آن قرار می‌گیرد. هم‌چنین این سبک برای ویلاهایی با متراژ بالاتر از 80 متر مناسب است و برای فضاهای کوچک اصلا مناسب نیست. چرا که این سبک تجمل گرا، محیط را شلوغ می‌کند و در طراحی دکوراسیون آن از وسائل بزرگ و پر زرق و برق اسفاده می‌شود.

وسائلی که مناسب چیده شدن در فضای ویلاهای سبک کلاسیک هستند وسائلی بسیار لوکس و ناب هستند مدل مبل‌های این فضا نیز باید مبل‌هایی چوبی و با طرح گلدار و پر از نقش باشد تا مناسب این فضا باشد بنابراین به طور کلی فضایی شلوغ ایجاد می‌کنند.

در نهایت انتخاب شما ویلای مدرن است یا کلاسیک؟

در نهایت این شما هستید که باید با سلیقه شخصی خود به انتخاب ویلای مناسب خود دست بزنید و در نظر گرفتن عواملی از جمله هزینه، متراژ ویلای مورد نظر، طراحی فضا و بنا از نظر داخلی و خارجی که در بالا به آن‌ها اشاره شد می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *