تاثیر معماری مدرن در سبک زندگی

یکی از موارد مهم که در زندگی انسان امروزه اثرگذار است ساختن ساختمان ها و سازه ها است. این امر بیشتر به این علت است که با این که در مرحله های نخست این انسان است که در به وجود آمدن و ساختن این سازه نقش مهمی بازی می کند اما در ادامه ی راه این خود بنا و سازه است که بر اخلاقیات و نیز فرهنگ غالب بشر تاثیر می گذارد و در نتیجه ی این تاثیر کل جامعه تحت تاثیر قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت معماری مدرن در عین حالی که فرهنگ را به وجود می آورد خود از فرهنگ به وجود خواهد آمد. این امر در طراحی ویلا در کردان هم نمود پیدا می کند و می توان تاثیرات این معماری و ساخت ویلاها را در فرهنگ این منطقه هم جستجو کرد.

معماری مدرن

در ادامه ی این مطلب به تاثیر معماری مدرن در سبک زندگی می پردازیم. با ما همراه باشید.

معماری مدرن چیست؟

به طور کلی اگر بخواهیم معماری مدرن را تعریف کنیم در ابتدا این کار کمی سخت به نظر می رسد. چرا که کسانی که در این زمینه مشغول به کار هستند یا به دنبال آن هستند و غیره به راحتی با دیدن نشانه های یک بنای مدرن آن را از سایر سبک ها باز می شناسند اما توضیح این امر برای افرادی که اشنایی با این سبک معماری ندارند کمی سخت است. در اینجا ما سعی می کنیم به ساده ترین نحو ممکن این سبک از معماری را که خیلی هم محبوب و پرطرفدار است شرح دهیم.

در این نوع از معماری هیچ سروکاری با تجمل گرایی و لوکس بازی وجود ندارد و مهم ترین اصل آن سادگی است. در این نوع از معماری بیشتر از این که زیبایی و زیبایی گرایی مهم باشد فرم سازه، چگونگی مصالحی که مورد استفاده قرار می گیرند، ابعاد و سایز بنا و نیز خود سازه و نحوه ی آن و غیره اهمیت بالایی دارند.

البته نباید به اشتباه اینطور برداشت شود که در این نوع از معماری زیبایی اصلا وجود ندارد بلکه معمار با این دغدغه و کشمکش روبرو است در عین استفاده از منطق صحیح در معماری و طراحی بتواند زیبایی را هم برای بنایی که در حال طراحی آن است به ارمغان بیاورد. از جمله ی دیگر اصل هایی که برای این نوع از معماری سرشار از اهمیت است بهره گیری خوب و برگزیده از فضاهایی است که در منطق معماری و طراحی ساختمان دارای ارجحیت است.

معماری مدرن

چه اصل هایی در معماری مدرن از اهمیت بالایی برخوردار هستند؟

  • سادگی در طراحی

شاید بتوان گفت یکی از پر اهمیت ترین اصل هایی که هر فرد معمار در حوزه ی معماری مدرن می بایست آن را به خوبی مورد توجه قرار دهد سادگی در طراحی کردن است. در این نوع از معماری دیگر نمی توان عامل های مورد استفاده در معماری سنتی غربی را مشاهده کرد که از جمله ی این موارد می توان به طرح های گچبری غیر معمول و نامتعارف، طراحی های بغرنج در نمای ساختمان، قالب هایی یک اندازه و دارای شکوه و جلال فراوان برای نمای ساختمان و غیره اشاره کرد.

  • اصول طراحی

همانطور که در بالاتر هم گفته شد در این نوع از معماری اصل مهم برای رعایت، رعایت کردن منطق طراحی است. در این اصل تلاش معماران بر این است که از المان هایی که به آن احتیاج نیست چشم پوشی کرده و در عوض آن معمار تمام تلاش خود را می کند تا از فضایی که در اختیار دارد بهترین استفاده را ببرد. طراحی ویلا مهم ترین بخش در یک ویلا می باشد که می بایستی درابتدا به آن توجه ویژه ای شود.

  • ارجعیت زیبایی بر کاربرد

برخلاف معماری سنتی غربی که اصل اساسی برای آن زیبایی و لوکس بودن بنا است و اگر در جایی معمار بین دو مورد زیبایی و یا کاربردی بودن فضایی مردد باقی بماند قطعا انتخاب با زیبایی است در معماری مدرن این امر کاملا متفاوت است و حتی تعریف ها را از زیبایی و مفاهیم مربوط به آن به صورت کامل عوض کرده است.

معماری مدرن شامل چه سبک هایی می شود؟

معماری مدرن خود یک شاخه ی اصلی از معماری است و دارای دو زیرشاخه ی مختلف می باشد که عبارت هستند از متاخر و متعالی. در ادامه کمی در مورد این دو زیر شاخه صحبت میکنیم:

1. سبک معماری مدرن متاخر:

اصل مهم و ویژه ای که راجع به این زیرشاخه از سبک مدرن موجود است این است که معمار قادر است به ایده هایی که در ذهن دارد تا جایی که امکان آن وجود دارد پر و بال داده و کمی با جسارت تر در این زمینه اقدام کند. دو مشخصه ی اصلی که در این سبک معماری بیشتر قابل رویت هستند عبارت است از: بهره گیری از قالب های بسیار بزرگ به شکلی منحنی و دیگری وجود بناهایی با حجم زیاد و از جنس بتن. معروف ترین اثرها در این سبک کلیسای نور و اپرای سیدنی هستند.

2. سبک معماری مدرن متعالی:

عنصر اصلی این سبک را می توان سادگی آن و دوری از هرگونه تجمل گرایی به شمار آورد که با پیشتاز میس و لوکوربوزیه شروع به کار کرد. این سبک از معماری بسیار شبیه به اثرهایی است که در سبک مینیمال طراحی و ساخته می شوند و بین این دو سبک شباهت های بسیاری قابل دیده شدن است. در این سبک یعنی سبک متعالی به شدت فناوری و صنایع به روز مورد استفاده قرار می گیرند و یکی از محبوب ترین و پراستفاده ترین موارد مورد استفاده در این سبک همان تکنولوژی های روز و ایده های صنعتی در ساختمان است.

معماری مدرن بر زندگی انسان ها چه اثری گذاشته است؟

معماری در عصر حاضر را می توان برگرفته از تغییراتی دانست که در راستای آموزش معماری، لایف استایل و نیز حتی عوض شدن نحوه ی دید بشر پدید آمده اند. این امر بیشتر به دلیل بهبود و توسعه ی ارتباطات مردم و نیز سفرهایی است که در سال های اخیر مردم به کشورهای دیگر مخصوصا کشورهای اروپایی که دارای سبک معماری مدرن و به روز هستند اتفاق افتاده است. علاوه بر این خود مردم هم بیشتر نسبت به این نوع از معماری تمایل پیدا کرده اند و بیش از تجمل و زرق و برق به سادگی و کاربردی بودن روی آورده اند.

  • سبک زندگی:

به طور کلی می توان گفت سبک زندگی در هر فرد عبارت است از چگونگی و نحوه ی زندگی کردن او که به نوعی باورها و چیزهای مهم در زندگی این فرد را نشان می دهد. تعریف دیگری که برای این مضمون موجود است را می توان به این صورت دانست که کارهای عادی و روزمره ی زندگی مانند نحوه ی لباس پوشیدن، سبک خوردن و حتی محل هایی که به آنها رفت و آمد می کنند و مورد علاقه ی آنها است و نیز افرادی را که با آنها حشر و نشر دارد و به عنوان دوست مورد قبول می داند را در بر می گیرد.

معماری مدرن

برخی موارد اجتماعی هم موجود هستند که علاوه بر این که روی رفتار و نحوه ی آن اثرگذار می باشند در هویت و ذات شخص هم قابل بررسی هستند. به همین دلیل است که هر قدر محیط زندگی یک شخص پساسنتی باشد در همان مقیاس هم چالش هایی که این فرد راجع به نحوه و سبک زندگی اش دارد بیشتر در شخصیتش نمود پیدا می کند.

به طور کلی می توان گفت معماری محلی که انسان در آن زندگی می کند به صورت تمام و کمال بر روی زاویه ی دید او به زندگی و حتی روی رفتارهایی که دارد اعم از خوب و بد بسیار موثر خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *