اهمیت محوطه سازی و چشم انداز در ویلاهای لاکچری

در این مقاله از سری مقاله های طراحی ویلا در کردان می خواهیم مختصری در مورد محوطه سازی ویلا به صحبت بپردازیم. عموما محوطه و چشم انداز هر ویلا خصوصا در ویلاهای لوکس و مجلل یکی از مهمترین فاکتورهایی است که سبب زیباتر جلوه کردن ویلا و نیز جلب توجه مشتری هایی که برای خرید مراجعه می کنند یا استفاده کنندگان از آن می شوند. این محوطه را می توان با کمک برخی از راه ها و تفکرات نوآورانه به محلی بسیار آرامش بخش و چشمگیر تبدیل کرد.

یکی از مهمترین مواردی که در ساخت یک ویلای لوکس حائز اهمیت است فضای بیرونی و محوطه ی آن است. این امر حتی در زمان واگذار کردن ویلا هم بسیار مهم بوده و نخستین بخشی از ویلا است که مشتری آن را مشاهده می کند و حتی به نوعی می توان گفت ویترین ویلایی است که قصد فروش آن را دارید. به هیچ عنوان تفاوتی ندارد که ویلایی که می خواهد ساخته شود جنگلی باشد یا ساحلی و یا حتی کوهستانی، در همه ی احوال محوطه سازی ویلا یکی از فاکتورهای مهم در جذب مشتری است.

محوطه سازی ویلا

اصل های محوطه سازی ویلا که می بایست آنها را رعایت کرد کدام هستند؟

برای محوطه سازی ویلا اصل هایی موجود است که اگر آنها را در هنگام ساخت و ساز رعایت کنیم نتیجه ی نهایی بسیار دلچسب و چشمگیر خواهد بود. این اصول موارد زیر را در بر می گیرند:

  1. توجه کردن به فضاهای موجود در پیرامون ویلا
  2. مرتبط بودن نمای بیرونی ساختمان ویلا با محوطه ی بیرونی آن
  3. لزوم بهره گیری از نقشه در محوطه سازی ویلا

در ادامه به تفصیل در مورد هر یک از این گزینه ها صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

توجه کردن به فضاهای موجود در پیرامون ویلا

یکی از مهم ترین مواردی که می بایست در هنگام ساختن یک ویلا به آن توجه شایانی شود محوطه سازی ویلا است. این امر کمک می کند ساختمان بسیار زیباتر به چشم آمده و افراد از حضور در محوطه ی آن لذت زیادی ببرند.

برای این کار بهتر است با یک طراح زبده و کارکشته که تخصص وی طراحی این گونه از محوطه ها است کمک گرفت و محوطه را طوری طراحی کرد که بسیار زیبا و چشم نواز دیده شود. بعضی وقت ها ممکن است پیرامون ویلای در حال ساخت باغ هم وجود داشته باشد که در این صورت به وسیله ی آن می توان محوطه را بهتر دکور کرد.

مرتبط بودن نمای بیرونی ساختمان ویلا با محوطه ی بیرونی آن

اصل مهم دیگر در مورد محوطه سازی ویلا که کمتر به آن توجه شده ولی از اهمیت زیادی برخوردار است و نه تنها برای ویلا بلکه برای کلیه ی ساختمان ها و بناها اعم از تجاری و مسکونی صدق می کند مرتبط بودن نمای بیرونی ساختمان ویلا با محوطه ی بیرونی آن است. این اصل بیان می کند که هم خود بنا و هم محوطه ی بیرونی آن می بایست با یکدیگر متناسب باشند و به یک اندازه از زیبایی برخوردار باشند. برای این که این اصل مهم را بهتر درک کنید در نظر بگیرید که شما به عنوان یک طراح که قرار است قسمت بیرونی یک ویلا را طراحی کنید برای آن سنگ تمام گذاشته و آن را به زیباترین و مدرن ترین شیوه طراحی کرده اید.

اما در همین حین نمای بیرونی ویلای مورد نظر خیلی معمولی طراحی شده و اصلا با محوطه ی بیرونی تناسب و هماهنگی ندارد. همین عامل می تواند سبب شود که هنگامی که مشتری برای بازدید در محل حضور پیدا می کند دید وی به مکان مورد نظر کاملا عوض شود و ان را اصلا پسند نکند. پس تناسب میان فضای بیرونی و درونی بسیار مهم بوده و زیبایی آنها می بایست به یک اندازه باشد.

به طور کلی می توان گفت فضا و محوطه ی قسمت بیرونی و نیز خود نمای ساختمان یا ویلا باید با هم دیگر کاملا در تقارن بوده و با هم ارتباط تنگاتنگی داشته باشند. به طور کلی شکل هندسی ساختمان می بایست مکمل محوطه ی بیرونی بوده و در عین حال زیبا و چشمگیر هم باشد. پس بهتر است طراح روی این اصل بسیار حساس عمل کند و آن را کاملا مورد توجه قرار دهد.

محوطه سازی ویلا

لزوم بهره گیری از نقشه در محوطه سازی ویلا

پس از این که ایده هایی برای طراحی محوطه سازی ویلا به ذهن شما به عنوان طراح خطور کرد نوبت آن میرسد که آنها را به وسیله ی یک نقشه ی طراحی شده تا حدودی عملی کنید و این ایده ها و تفکرات را بر روی این نقشه پیاده کنید. اهمیت طراحی نقشه در اینجا معلوم می شود که طراحی محوطه ویلای موردنظر علاوه بر این که سریع تر صورت می گیرد در عین حال زیباتر و چشمگیرتر خواهد بود.

ارائه ی چند پیشنهاد خوب برای طراحی و ساخت محوطه ی ویلا

در ادامه ی این مطلب تصمیم داریم تا چند پیشنهاد جذاب برای طراحی محوطه ی ویلا را ارائه دهیم. این پیشنهادها عبارت هستند از:

  1. در نظر گرفتن یک راه ورودی که در حیاط ویلا تعبیه شده است.
  2. استفاده از یک استخر در محوطه ی ویلا برای جذابیت آن
  3. طراحی یک آلاچیق در محوطه ی بیرونی ویلا و حیاط آن
  4. استفاده از نورپردازی در محوطه برای زیباسازی آن

در ادامه به هریک از این پیشنهادها می پردازیم.

در نظر گرفتن یک راه ورودی که در حیاط ویلا تعبیه شده است

یکی از مهم ترین قسمت های طراحی ویلا را می توان مسیر هایی دانست که برای ورود در نظر گرفته می شوند. اهمیت دادن به این موضوع در طراحی می تواند سبب جذاب تر شدن محوطه ی بیرونی ویلا شود. برای این کار می توان از سنگ فرش های خاص و جذاب، پل های کوچک روی جویبارهای کوچک در ویلا و غیره را نام برد.

استفاده از یک استخر در محوطه ی ویلا برای جذابیت آن

یکی از راحت ترین و دم دستی ترین ایده ها برای زیباسازی محوطه ی بیرونی یک ویلا استفاده از یک استخر است. البته این مورد کاملا به ابعاد فضا وابسته بوده و بزرگی و یا کوچکی استخر را بر این اساس باید تعیین کرد. حتی در مواردی که ابعاد محوطه ی بیرونی کوچک بوده می توان از حوضچه های کوچکتر بهره گرفت.

طراحی یک آلاچیق در محوطه ی بیرونی ویلا و حیاط آن

یکی دیگر از ایده هایی که می توانید برای زیباسازی محوطه سازی ویلا از آن بهره بگیرید استفاده از یک آلاچیق است. در نظر گرفتن این فضا در قسمت بیرونی یک ویلا می تواند علاوه بر زیبا سازی، فضایی برای ریلکس کردن افراد، دور هم جمع شدن آنها و غیره را به وجود آورد. الاچیق ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که می توانید با توجه به سلیقه و خواست خود آنها را انتخاب کنید و در محوطه ی بیرونی ویلا به کار ببرید.

محوطه سازی ویلا

استفاده از نورپردازی در محوطه برای زیباسازی آن

یکی از المان هایی که می تواند سبب جذابیت های بصری شود استفاده از نور و نورپردازی است. این نورپردازی کمک می کند تا سایر المان های طراحی شده بیشتر به چشم بیایند و زیبایی آنها دوچندان شود. همچنین در زمان تاریکی و در شب میتوانند فضایی بسیار آرامبخش و دلنشین را برای ساکنان ویلا به وجود آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *